Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Grodno, wschodnie pogranicze przedwojennej Polski. 1 września 1939 roku niemieckie samoloty bombardują miasto, jedna z bomb trafia w szkołę Leosia, Eweliny i Tadka. Dosłownie i symbolicznie kończy się świat beztroskiego dzieciństwa, zabawy, pierwszych zauroczeń. Leoś ma 12 lat, jest żydowskim chłopcem, zafascynowanym polską tradycją niepodległościową.
17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski, 20 września planuje zająć Grodno. Miasto rozpoczyna beznadziejną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, a przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.

Akcja filmu trzyma w napięciu. Pokazuje skomplikowaną historię, na przykładzie młodego człowieka, który pochodził z rodziny żydowskiej. Bardzo chciał zagrać w szkolnym przedstawieniu „Krzyżacy” na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza. Chciał zagrać tam postać Zbyszka z Bogdańca. Jednak nie mógł zrealizować swojego marzenia, bo we wrześniu 1939 roku to nie szkoła ani teatr były najważniejsze. Młody bohater filmu „Orlęta. Grodno’39” opowiedział się po stronie Polski, lecz jego brat komunista, działał na rzecz sowieckiego agresora. Ten film to, również historia młodych ludzi, którzy  zamiast chodzić do szkoły i zajmować się tym, co zwykle robią nastolatki, musieli brać udział w wojnie, poświęcając swoje młode życia. Ale nie jest to film tylko o wojnie, lecz też o ludziach, o młodych ludziach. Na pewno warto się wybrać na najbliższy seans, aby samemu móc się przekonać o wielu licznych jeszcze innych walorach tej produkcji filmowej.


Recenzja. "Orlęta” to pierwszy film o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku

(11.09.2022)W kinach zadebiutował nowy film Krzysztofa Łukaszewicza „Orlęta. Grodno’39”. Historyczny film „Orlęta. Grodno’39” opowiada o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku. Produkcja przedstawia „historię heroicznej walki cywilnych mieszkańców Grodna, w dużej mierze harcerzy i młodzieży szkolnej, z rosyjskim najeźdźcą”.
Za reżyserię filmu oraz scenariusz odpowiada Krzysztof Łukaszewicz. W osadzie aktorskiej znaleźli się między innymi:  Feliks Matecki, Jowita Budnik, Filip Gurłacz, Bartłomiej Topa, Wit Czernecki, Almira Nawrot, Łukasz Lewandowski, Antoni Pawlicki, Leszek Lichota. Muzykę do „Orląt” skomponował Michał Lorenc, autorem zdjęć jest Tomasz Wójcik, a scenografii - Ewa Skoczkowska.

KULTURA

reklama
reklama