POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama
29022012 Image Banner 300 x 100

Frankfurter Allgemeine Zeitung o Jaruzelskim: Polski dyktator, tyran.


/26.05.2014/ Śmierć generała Wojciecha Jaruzelskiego odnotowały najważniejsze niemieckie media. Sylwetkę ostatniego komunistycznego przywódcy PRL przypominają dzisiejsze gazety w Niemczech. Frankfurter Allgemeine Zeitung pisze, że były przywódca Polski Wojciech Jaruzelski nie żyje. FAZ nazywa go byłym wojskowym dyktatorem, który w 1981 wprowadził stan wojenny w Polsce. FAZ nazwa Jaruzelskiego tyranem. Niemiecka gazeta pisała, że Jaruzelski sprawił, że polska opozycja musiała w 1981 roku zejść do podziemia, a w Polsce zostały zawieszone wszelkie swobody demokratyczne.


Und er war der entourage Tyrann, der Stratege des Rückzugs, der acht Jahre später die Gewalt aus den Händen gab und als erster im sowjetischen Machtbereich dem Willen des nach Freiheit strebenden Volkes nachgab”.

Źródło: FAZ

Niemiecka gazeta pisze, że  „tyran” osiem lat po wprowadzeniu stanu wojenngo oddał władzę i jako pierwszy w były boku sowieckim nagiął się do woli narodu dążącego do wolności.

FAZ pisze o Jaruzelskim, że w ostaniach latach swojego życia był przede wszystkim człowiekiem zmęczonym procesem sądowym z powodu, że miał krew na swoich rękach. Niemcy pisali, że Jaruzelski  był obciążony ważną rolą w polskim komunizmie. Według FAZ sam jako stary polski arystokrata chciał się widzieć jako postać heroiczna i tragiczna zarazem. Niemiecka gazeta pisała, że jego życiorys może służyć jako przykład kariery komunistycznego aparatczyka. Generał odpowiada za to, że Polska wzięła udział w sowieckim marszy na Czechy w 1968 roku, Jaruzelski również ponosi odpowiedzialność za strzelanie do robotników podczas wydarzeń w Gdańsku w 1970 roku. FAZ przypomniał, że generał zapisał się w historii jako, ten który wyprowadził czołgi 13 grudnia 1981 r. w walce z „Solidarnością”.


„Zehntausende kamen damals in Gefängnisse und Lager; wie viele Menschen sein Geheimdienst ermordet hat, ist bis heute nicht geklärt”.

Frankfurter Allgeimene Zeitung  napisała, że wiele tysięcy ludzi poszło wówczas do więzienia i do obozów przejściowych, wielu  straciło życie zamordowanych przez tajną policję,  a los ich  do dziś pozostaje nieznany.


150713 baner_160x600_agd Image Banner 160 x 600