Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" na swojej stronie internetowej pisze: "Inskrypcje wyryte na kamieniach informują o latach suszy, ale potrafią też ostrzec przed skutkami braku wody: nieurodzajem i głodem" Dalej czytamy w FAZ: "Niektóre kamienie głodu leżą w korytach rzek od wieków i można je zobaczyć tylko wtedy, gdy lato jest naprawdę suche, jak w tym roku. W szczególności na Renie od tygodni odnotowuje się kolejne rekordy".  Susze i niskie stany wód w Europie to nic nowego, od wieków takie zjawiska miały miejsce na starym kontynencie. Tyle, że nigdy nie znaczyły nic dobrego.Źródło: www.faz.net, www.wydarzenia.interia.pl


W Niemczech rzeki odsłoniły tzw. „kamienie głodowe”

(18.08.2022)W Niemczech tak wielka susza, że rzeki odsłoniły „kamienie głodowe”. To głazy z dna, na których ludzie wyryli napisy w trakcie klęsk suszy i głodu. Jako przestrogę. Na kamieniu głodowym z Łaby z 1616 roku wyryto napis: „jeśli mnie zobaczysz - płacz.”  Liczące nawet kilkaset lat "kamienie głodu" są dowodem na występujące w przeszłości okresy suszy. Te umieszczane w korytach rzek głazy, na których zaznaczono historycznie niskie poziomy wody, w tym roku również są widoczne. Powodem jest oczywiście bardzo niski poziom wody w rzekach.

SPOŁECZEŃSTWO

reklama
reklama