Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Jest wyrok Trybunału Federalnego ws. ZDF. Nie będzie ponownych przeprosin

/22.08.2018/Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe zniósł wyroki niższych instancji w sprawie wytoczonej ZDF przez Karola Tenderę, byłego polskiego więźnia Auschwitz. Chodzi o sformułowanie "polskie obozy zagłady", które pojawiło się w lipcu 2013 na stronach internetowych ZDF w informacji o programie dotyczącym wyzwolenia Majdanka i Auschwitz. Były więzień Auschwitz, Karol Tendera, zaskarżył niemieckiego nadawcę, domagając się przeprosin. Zamieszczony przez ZDF na jednej z podstron tekst uznał za niewystarczający. Sąd Apelacyjny w Krakowie w grudniu 2016 roku zobowiązał nadawcę do opublikowania sformułowanego przez niego tekstu przeprosin na stronie głównej i w odpowiedniej oprawie graficznej. Sąd krajowy w Moguncji i Wyższy Sąd krajowy w Koblencji uznały, że wyrok polskiego sądu jest wykonalny na terenie RFN. Prawnicy ZDF odwołali się jednak do sądu najwyższej instancji - Federalnego Trybunału Sprawiedliwości.
Reklama 
 
Według sędziów Trybunału niemieckie media nie mogą zostać zobowiązane przez zagraniczny sąd do publikacji sformułowanego przez niego oświadczenia. Taka publikacja byłaby niedopuszczalną ingerencją w wolność prasy i naruszałaby niemiecki porządek prawny – orzekli sędziowie w opublikowanym 21.08.18 wyroku.
Sędziowie podkreślili jednocześnie w uzasadnieniu, że twierdzenie, że "obozy w Majdanku i Auschwitz były prowadzone przez Polaków jest nieprawdą" i jako takie nie jest chronione przez konstytucyjną gwarancję wolności słowa.Słowem komentarza można się pokusić o pytanie. W takich sprawach obowiązuje często zasada wzajemności. Czy od teraz wyroki niemieckich sądów przestaną mieć znaczenie w Polsce? Czy będzie tak jak w przypadku tego orzeczenia,  że wyrok niemieckiego sądu nie będzie wykonalny na terenie Polski?
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.