Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Zwłaszcza dzieci cieszyła możliwość wsiadania do kabin i zapoznawania się z wyposażeniem pojazdów. Na pewno nie co dzień można czegoś takiego doświadczyć. dzieci. Na wrocławskim rynku stanęły np. radiostacja KF RF 5800H, stacja radiolokacyjna NUR-15M, ruchomy węzeł łączności cyfrowej RWŁC-10/K czy węzłowy wóz kablowy WWK-10/C. Młodzi chłopcy chcieli się fotografować z żołnierzami z karabinami i w hełmie wojskowym. Wystawa stała się okazją do zobaczenia z bliska wojskowego sprzętu, ale też rozmowy z żołnierzami. Jeden z dowódców pojazdu wojskowego marki Jelcz chwalił możliwości jazdy tym pojazdem. Podobnie inni żołnierze obecni na wystawie bardzo chętnie dzielili się z turystami i wrocławianami swoimi doświadczeniami. Wystawa była częścią obchodów z okazji Święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992, zastąpioną ustawą z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny .Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dla którego ustawodawca wprowadził wolne. Bitwa Warszawska była zwycięska dla Polski i Polaków. Przyczyniła się do zażegania niebezpieczeństwa ze strony bolszewickiej Rosji. Wojska bolszewickie nie planowały zatrzymać się tylko w Warszawie i tylko w Polsce. W przypadku niepowodzenia totalitaryzm i czerwone zło rozlałoby się po całej Europie już w 1920 roku. Tylko dzięki bohaterstwu polskiego żołnierza, doskonałym informacjom wywiadowczym i dobremu dowodzeniu udało się bolszewickie niebezpieczeństwo grożące Europie zachodniej pokonać.

Fot. Komentatoreuropa.pl

Tłumy Wrocławian i turystów na wrocławskim rynku przyciągnęła wystawa sprzętu wojskowego z okazji Święta Wojska Polskiego

(15.08.2022)Wrocławskim obchodom Święta Wojska Polskiego towarzyszyła wystawa wojskowego sprzętu tuż pod ratuszem. Przyciągnęła rzeszę zainteresowanych. Swój sprzęt pokazywały m.in. Akademia Wojsk Lądowych, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej, 10. Wrocławski Pułk Dowodzenia, 3. Wrocławska Brygada Radiotechniczna, Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej, czy 4. Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Jednak zdecydowanie najwięcej zainteresowania ściągnęły na siebie  ogromne pojazdy wojskowe.   

SPOŁECZEŃSTWO

reklama
reklama