Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Przeszukanie skrzynki mailowej Scholza ma też związek z dochodzeniem przeciwko wieloletniemu posłowi SPD Johannesowi Kahrsowi i innym osobom podejrzanym o poplecznictwo i pomoc w oszustwach podatkowych. Kahrs reprezentował SPD w komisji finansów Bundestagu. W skrytce depozytowej Kahrsa, który prowadził lobbing na rzecz Warburga, znaleziono ponad 200 tys. euro w gotówce. Zatem nic dziwnego, że Frankfurter Allgemeine Zeitung pisał, że Hamburski „oddział afery Cum-ex” jest podwójnie uciążliwy dla SPD .  Partii, która chce rzekomo być dla słabych, i to nie wygląda dobrze, kiedy   kryje silnych, nawet po tym, jak wzbogacili się kosztem ogółu. Mówi się, że kierowany przez SPD rząd Hamburga zaoszczędził miliony Warburg-Bank na spłatach do organów podatkowych w 2016 roku.

Jak pisze FAZ sprawa dotyczy kanclerza Olafa Scholza  i jego następcy na stanowisku pierwszego burmistrza, Petera Tschentschera, byłego senatora finansów za Scholza.  Frankfurter Allgemeine Zeitng pisze, że do tej pory Scholz zasłaniał się  lukami w pamięci w odpowiedziach na kluczowe kwestie. To nie jest wiarygodne uważa niemiecki dziennik i zadaje pytanie z niedowierzaniem: Burmistrz miasta hanzeatyckiego nie pamięta treści rozmów z akcjonariuszami najważniejszego banku swojego miasta?

Ale Scholz za wszelką cenę chce utrzymywać wrażenie, że nie miał palców w grze – pisze FAZ. Obfity ładunek banknotów w skrytce depozytowej Johannesa Kahrsa  , byłego członka SPD w Bundestagu, którego dotyczy śledztwo w sprawie Cum-ex, rodzi teraz nowe pytania. Może Kahrs ma dobre wytłumaczenie. Zależy to od tego, czy Scholz zwróci do niego: Nigdy nie będziesz chodzić sam- kończy tekst Frankfurter Allgemeine Zeitung.Źródło: https://www.abendblatt.de/hamburg/article236108125/olaf-scholz-cum-ex-affaere-hamburg-warburg-bank-staatsanwaltschaft-durchsuchung.html, https://www.faz.net/aktuell/politik/inland/scholz-kahrs-und-cum-ex-erinnerungsluecken-des-kanzlers-18230261.html,


Skandal podatkowy cum-ex kładzie się cieniem na przeszłości kanclerza Niemiec Olafa Scholza

(10.08.2022)Śledczy przeszukali nawet jego skrzynkę mailową. Dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung pisze o „bagnie w Hamburgu”. A wszystko przez wybuch podatkowego skandalu w Niemczech.  Na to wygala, że niemieccy politycy również są zamieszani w aferę z podatkami.  W związku ze skandalem podatkowym cum-ex śledczy przeszukali skrzynkę mailową obecnego kanclerza Niemiec Olofa Scholza z czasów, gdy kierował rządem miasta-landu Hamburga – pisał dziennik „Hamburger Abendblatt”. Sąd w Kolonii wydał 30 marca 2022 roku nakaz przeszukania skrzynki pocztowej olaf.scholz@sk.hamburg.de – oficjalnej skrzynki pocztowej Scholza w czasie pełnienia przez niego funkcji burmistrza Hamburga. Jak podał hamburski dziennik, z postanowienia sądu wynika, że przeszukano e-maile, wpisy w kalendarzu i załączniki z poczty mailowej od 1 stycznia 2015 roku. Olaf Scholz był burmistrzem Hamburga do marca 2018 roku. Niemieccy politycy są zmieszani w skandal, al jak głęboko i kto dopiero jest to badane i raczej są małe szanse na pełne i rzetelne wyjaśnienie ich roli Póki co śledczy poszukiwali odpowiedzi na pytanie, czy i jak hamburski rząd wpłynął na podjętą w listopadzie 2016 roku decyzję o odstąpieniu od żądania zwrotu podatku w wysokości 47 mln euro wobec banku Warburg w kontekście transakcji cum-ex. Jest też mowa o spotkaniach Olafa Scholza z ówczesnym szefem banku, Christianem Oleariusem.

POLITYKA

reklama
reklama