Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Komentarz: Od maja niemiecko - rosyjskie kontakty stały się bardzo intensywne. Merkel znów spotka się z Putinem.
Krzysztof Tokarz

/14.08.2018/W sobotę Putin przyjedzie do Berlina i odwiedzi swoją dobrą znajomą Angelę Merkel. Władca Kremla w Berlinie ma więcej dobrych przyjaciół, do których zawsze może wpaść i na których zawsze może liczyć. Do takich należy oprócz wspomnianej niemieckiej kanclerz i byłego kanclerza Gerharda Schroedera – obecny prezydent Niemiec Frank Walter – Steinmeier.
Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert powiedział,  że oprócz tematów dwustronnych przedmiotem rozmów w rezydencji rządowej pod Berlinem będzie sytuacja w Syrii, sytuacja na Ukrainie oraz kwestie dotyczące polityki energetycznej, Iran.  Ale Merkel z Putinem zamierza także porozmawiać o amerykańskim prezydencie Donaldzie Trumpie...
Rzecznik niemieckiego rządu powiedział, że władzom niemieckim zależy na tym, by Ukraina także po uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2 odgrywała nadal ważną rolę jako kraj tranzytowy dla rosyjskiego gazu. – Toczą się rozmowy, którymi po stronie europejskiej kieruje komisarz UE do spraw unii energetycznej (Maros) Sefcovic – wyjaśnił rzecznik rządu.
rekalmaTo trochę cynicznie brzmi w ustach rzecznika rządu Niemiec. Berlin jakoś nie przejmował się Ukrainą i jej sprzeciwem, gdy ta zgłaszała nie raz w sprawie budowy gazociągu po dnie Bałtyku.
Ukraina obawia się, że po uruchomieniu nowego gazociągu przez Morze Bałtyckie – Nord Stream 2, Rosja zrezygnuje z transportu gazu do Europy przez Ukrainę, co oznaczać będzie utratę przez ten kraj wpływów z opłat tranzytowych w wysokości 2 mld euro rocznie. Ale nie tylko o same opłaty tu idzie, lecz o wiele bardziej o agresywną politykę Putina i wykorzystywanie gazu jako broni. Putin nie raz udowodnił, że nie zawaha się zakręcić kurka z gazem, kiedy mu to jest tylko wygodne.
Tym kuriozalniej brzmi tłumaczenie rzecznika, gdyż rząd Angeli Merkel popiera projekt budowy Nord Stream 2, który połączy Niemcy bezpośrednio z Rosją. Poza tym nie tylko Ukraina stanowczo sprzeciwia się budowie tej niemiecko rosyjskiej kontrowersyjnej inwestycji, jaką jest Nord Stream. Robią to też inne kraje, między innymi Polska, Litwa i Łotwa. Berlin nie liczy się jednak z głosami innych państw, a  „solidarność europejską” ma na ustach tylko wtedy, gdy mu jest to wygodne.
Merkel i Putin spotkali się ostatnio całkiem niedawno, bo w połowie maja w Soczi. Bynajmniej nie była to jedyna wizyta i spotkanie niemiecko – rosyjskie na wysokim szczeblu.  Pod koniec lipca w Berlinie przebywali z niezapowiedzianą wizytą szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oraz oraz szef sztabu generalnego Rosji Waleri Gerassimow. Wcale nie tak dawno spotkali się dwaj przyjaciele prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier i Władymir Putin. I to wszystko dzieje się w czasie kiedy Rosja została obłożona sankcjami za najazd na wschód Ukrainy i aneksję Krymu.  Jak twierdzi  niemiecka gazeta "Die Welt", w Berlinie rozmawiano o przygotowaniach do powrotu syryjskich uchodźców oraz omówiono postępy realizacji tzw. porozumień mińskich, które dotyczą konfliktu na Ukrainie.

Część niemieckich polityków i niemiecki biznes otwarcie naciska na zniesienie, lub zluzowanie sankcji wobec Moskwy. Obecnie Niemcy i Rosja mają jeszcze jeden wspólny temat: polityka USA. Niedawno Stany Zjednoczone ogłosiły sankcje wobec Rosji i zapowiedziały również takowe wobec między innymi niemieckich firm budujących rurociąg Putina. Tak więc niemiecko - rosyjska wspólnota interesów istnieje, a intensywne kontakty pomiędzy niemieckimi czołowymi politykami, a Putinem to potwierdzają. Pamiętnamy w jaką histerię wpadły niemieckie media, po tym jak Trump spotkał się z Putinem. Ciekawe jakie będą komentarze wówczas, gdy to niemiecka kanclerz i to już po raz kolejny spotka się z władcą Kremla? Czy też tak emocjonalne?
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Zobacz także: