Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

"FAZ" przypomina, że Warszawa poinformowała niedawno o planie zakupienia od Korei Południowej m.in. tysiąca czołgów i 48 samolotów, i pyta, czy to zamówienie ma uzupełnić lukę, której nie wypełniły Niemcy w ramach wymiany tzw. Ringtausch. Odpowiedź prezydenta była następująca: „- Nie, ja to widzę inaczej. Polska dostarczyła na Ukrainę 260 poradzieckich czołgów T-72. Nie z magazynu, a bezpośrednio z zasobów wojska. Były to czołgi, które i tak należałoby wymienić na nowe. Od dawna planowaliśmy zakup nowych czołgów, a teraz musieliśmy to przyspieszyć. Zaistniała pilna potrzeba uzupełnienia braków (...) - wyjaśnia prezydent Duda”.

Prezydent Andrzej Duda dodaje, iż "liczyliśmy na jakąkolwiek liczbę niemieckich czołgów Leopard, nawet nie tych najnowszych. Teraz zamówiliśmy używane amerykańskie czołgi Abrams, a Korea Południowa złożyła ofertę szybkiej dostawy swoich czołgów K2. Są lżejsze niż Leopard, ale nowoczesne". Jeszcze ciekawiej prezydent Andrzej Duda wybrnął z wypowiedzi niemieckiego dziennikarza, który całą winę za zamieszanie z wymianą czołgów próbował zrzucić na stronę polską. W reakcji na sugestię "Frankfurter Allgemeine Zeitung", że do publicznego sporu o Ringtausch między Berlinem a Warszawą prawdopodobnie by nie doszło, gdyby między obu rządami "panowało większe zaufanie", a stosunki między nimi nie były "najgorsze od 1990 roku", prezydent RP odpowiada: Uważam się za osobę, która chce budować dobre stosunki polsko-niemieckie. Staram się zrozumieć Niemców, także dlatego, że moja żona, germanistka, i ja mamy wiele dobrych kontaktów osobistych z Niemcami i wielki szacunek dla tego kraju.

- Myślę, że mam dobre stosunki z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. (...) Jeśli chodzi o politykę, postrzegam siebie jako orędownika dobrych stosunków polsko-niemieckich w kraju – twierdził prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla niemieckiej gazety Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Cały wywiad z prezydentem Polski Andrzejem Dudą można przeczytać odpłatnie na stornie FAZ.

Źródło: https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/polens-praesident-duda-die-ukraine-verteidigt-auch-deutschland-18214160.html,  https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-andrzej-duda-w-wywiadzie-dla-frankfurter-allgemeine-zeitung-,nId,6193556#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome


Prezydent Polski dla FAZ „„Ukraina też broni Niemiec”

(02.08.2022)Niedawno ukazał się wywiad jaki udzielił prezydent Polski Andrzej Duda niemieckiemu dziennikowi „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. W wywiadzie dla FAZ prezydent Andrzej Duda opisuje, jak Angela Merkel zareagowała na jego zastrzeżenia do Nord Stream i na co Polska liczyła po wymianie „pierścieni” czołgów.
Na pytanie dziennikarza Geharda Gnaucka  o to, jak niebezpieczna jest Rosja dla Polaków i Bałtyku? Niemiecki dziennikarz przypominał, że jeden z poprzedników prezydenta Dudy powiedział podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej w 2008 roku: „Dzisiaj kolej na Gruzję, jutro na Ukrainę, pojutrze na państwa bałtyckie, a może kiedyś na Polskę”.  W odpowiedzi usłyszał od Andrzeja Dudy, że to, co powiedział prezydent Lech Kaczyński w swoim przemówieniu w Tbilisi, wynikało z głębokiej znajomości polityki i historii. Jaka jest dzisiejsza sytuacja? Dziś Ukraina broni Polski, Europy, w tym Niemiec- mówił prezydent RP. Stwierdził ponadto, że „gdyby heroiczny opór Ukrainy nie zdołał przeciwstawić się imperialnym planom Putina, Polsce i państwom bałtyckim bezpośrednio groziłaby dalsza ekspansja rosyjskiej strefy wpływów na Europę Środkową”. Potem czytamy, że  rosyjskie idee, o których mówimy, to nie tylko pomysły Władimira Putina; jest przez nie przesiąknięta duża część rosyjskiego społeczeństwa.  Tam dziennikarze mówią o Rosji, która rozciąga się aż do polskiego miasta Kalisza. Są to idee Wielkoruski o podporządkowaniu innych narodów. Dziś dzięki Ukrainie to niebezpieczeństwo jest opanowane – mówił w wywiadzie dla FAZ prezydent RP Andrzej Duda.

POLITYKA

reklama