Główna Redakcja Archiwum
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności  Jęśli tego nie akceptujsz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

(24.01.2022) Przypomnijmy, że w 1991 r. Ukraina posiadała trzeci co do wielkości arsenał nuklearny na świecie. Pozbyła się w zamian za gwarancje bezpieczeństwa, zapisane w Memorandum Budapeszteńskim podpisanym w 1994 r. przez Stany Zjednoczone, Rosję i Wielką Brytanię.

Ten dokument nazywany jest również Memorandum budapeszteńskim Memorandum Budapeszteńskie o Gwarancjach Bezpieczeństwa) – porozumienie międzynarodowe niemające statusu traktat podpisane w grudniu 1994 roku w Budapeszcie. To właśnie na jego mocy którego Stany ZjednoczoneRosja  i Wielka Brytania  zobowiązały się do respektowania suwerenności  i integralności terytorialnej  Ukrainy , oraz powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko jej niepodległości i integralności terytorialnej, a Ukraina zobowiązała się do przekazania strategicznej broni nuklearnej Rosji i przystąpienia do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej .

Rosja, Wielka Brytania i USA  zobowiązały się do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz niestosowania wobec niej przymusów ekonomicznych. Te postanowienia w 2014 r. złamała Rosja, anektując należący do Ukrainy Krym i biorąc udział w konflikcie w Donbasie.

Co z gwarancjami z 1994 roku złożonymi Ukrainie w Budapeszcie przez USA i Wielką Brytanię?

W zamian za zrzeczenie się przez Ukrainę broni nuklearnej w grudniu 1994 roku w Budapeszcie. To właśnie na jego mocy którego Stany Zjednoczone, Rosja i Wielka Brytania  zobowiązały się do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Link do memorandum

POLITYKA

Memorandum budapeszteński zakończyło trwające kilka lat negocjacje między państwami powstałymi w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego i zachodnimi mocarstwami atomowymi. Po upadku ZSRR Ukraina odziedziczyła aż ok. 1800 strategicznych głowic jądrowych i 176 międzykontynentalnych rakiet balistycznych. Wtedy był to trzeci, po Stanach Zjednoczonych i Rosji, arsenał broni atomowej na świecie.

14 stycznia 1994 r., podpisano trójstronną deklarację prezydentów Ukrainy, Rosji i USA dotyczącą zniszczenia całej broni nuklearnej rozmieszczonej na terytorium Ukrainy. Następnym krokiem miała być formalna ratyfikacja przez Kijów układu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej (NPT), a wcześniej Ukraina zażądała dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa. Memorandum Budapeszteńskie o Gwarancjach Bezpieczeństwa zostało podpisane przez prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmę, prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, premiera Wielkiej Brytanii Johna Majora, prezydenta USA Billa Clintona w dniu 5 grudnia 1994 r.

W memorandum odnajdujemy bardzo ważny punkt. Rosja, Wielka Brytania i USA potwierdziły, że Ukrainie dostarczona będzie pomoc "gdyby stała się ofiarą aktu agresji lub obiektem groźby agresji, w których stosowana jest broń jądrowa".

Ukraińskie rakiety zostały przewiezione do Rosji. Zniszczono je 2 czerwca 1996. Tym sposobem Ukraina ostatecznie straciła status mocarstwa atomowego i zdała się na widzimisię sygnatariuszy memorandum. Jak to się skończyło, widzimy dzisiaj.
Dla wielu obserwatorów i znawców polityki międzynarodowej gwarancje złożone w 1994 Ukrainie przez Stany Zjednoczone, czy Wielką Brytanię – istnieją tylko na papierze. Potem nawet starano się umniejszać rolę samego memorandum, oczywiście dopiero po tym, jak wymogli na Ukraińcach rezygnację z broni nuklearnej. Sugerowano, że Memorandum Budapeszteńskie nie było traktatem, a dokumentem dyplomatycznym, a zawarte w nim gwarancje były tylko formalnością, ponieważ..... nie zapisano żadnego mechanizmu sankcji. Jak widać każdy pretekst jest dobry, aby wymigać się od zobowiązań. Z tego co się stało w 1994 i z tego co dzieje się teraz, płynie jednak ważna, aczkolwiek gorzka nauka dla pozostałych państw. Co warte są zapewnienia międzynarodowe, przekonała się Czechosłowacja w latach trzydziestych XX, Polska we wrześniu 1939 roku. Dziś podobne doświadczenia nabywają Ukraińcy. Powinna się zapalić czerwona lampa, zwłaszcza tym którzy ślepo wierzą w podpisane traktaty i i wyolbrzymiają rolę samej przynależności do różnych międzynarodowych organizacji. Jak uczy nie tylko ukraiński przykład, ta ślepa wiara może okazać się wielką naiwnością o tragicznych wręcz skutkach. Dziś Londyn, a zwłaszcza Waszyngton, wolą nie pamiętać o zobowiązaniach. A jeden z samych sygnatariuszy memorandum Rosja, jest potencjalnym agresorem i to nie po raz pierwszy.


Poniżej link do pełnego tekstu Memorandum Budapesztańskiego KLIKNIJ TUTAJ
Źródło: https://forsal.pl, Wikipadia

reklama
reklama
Ile warte są dziś podpisy prezydentów Rosji, 
Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych