Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Pomnik polskich ofiar wojny w Berlinie. Ruszyła strona w internecie

/26.07.2018/ Inicjatywa budowy pomnika w centrum Berlina dla polskich ofiar II wojny światowej ma własną stronę internetową.
W internecie dostępna jest już strona inicjatywy budowy w Berlinie pomnika upamiętniającego polskie ofiary II wojny światowej. Na stronie Polendenkmal.de można znaleźć bieżące doniesienia oraz szersze informacje na temat inicjatywy. Dostępne są one zarówno w języku niemieckim, jak i polskim.
Inicjatywa emerytowanego urbanisty, byłego prezydenta Federalnego Urzędu Budownictwa i Planowania Przestrzennego, Floriana Mausbacha, zakłada postawienie pomnika przy Askanischer Platz, nieopodal Placu Poczdamskiego. Pomysł ten poparło już ponad sto znanych osobistości, m.in. byli przewodniczący Bundestagu Rita Suessmuth i Wolfgang Thierse oraz dyrektor Fundacji Topografia Terroru Andreas Nachama. Florian Mausbach zaprezentował swoją propozycję w ubiegłym roku.
Reklama


Druga inicjatywa
Kolejna propozycja pochodzi od Petera Jahna, byłego dyrektora Niemiecko-Rosyjskiego Muzeum w Berlinie-Karlshorst. Już w 2013 r. apelował on o utworzenie miejsca pamięci dla wszystkich ofiar nazistowskiej polityki przestrzeni życiowej.
Obie inicjatywy znane są członkom Bundestagu. Niemiecki parlament musiałby uczynić następny krok w stronę budowy kolejnego „znaczącego pomnika ofiar narodowego socjalizmu” – mówiła sekretarz stanu ds. kultury Monika Gruetters.
Przeciągająca się debata
Historyk Martin Aust skarżył się niedawno w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej (KNA) na przeciągającą się debatę na ten temat. „Patrząc na krajobraz miejsc pamięci, szybko można zauważyć, że nie ma w nim miejsca pamięci dla polskich i radzieckich ofiar. Tę lukę trzeba wypełnić” – powiedział Aust.


reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.