Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Niemiecki TK odrzucił skargę ekologów na Nord Stream 2

/20.07.2018/Kolejna próba powstrzymania budowy Nord Stream 2 spaliła na panewce. Zdaniem ekologów gazociąg spowoduje nieodwracalne szkody na Bałtyku, ale Niemiecki Trybunał Konstytucyjny nie uznał ich racji.
Niemiecki Związek Ochrony Przyrody (NABU) złożył skargę do Trybunału Konstytucyjnego RFN na początku lipca br. Zdaniem ekologów budowa nowego gazociągu między Rosją a Niemcami zagraża florze i faunie morskiej na Bałtyku. Nowa magistrala nie jest, jak twierdzi NABU, konieczna, gdyż istniejąca sieć gazociągów w pełni gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne kraju. NABU złożył jednocześnie wniosek o wydanie zakazu budowy gazociągu do czasu rozpatrzenia skargi.
Wcześniej Wyższy Sąd Administracyjny w Greifswaldzie odrzucił wniosek o nałożenie tzw. środka tymczasowego w postaci nakazu tymczasowego wstrzymania budowy. Od tej decyzji NABU odwołał się do TK.
Reklama
Ekolodzy przeciwko Nord Stream 2
Ekolodzy zabiegają od marca 2018 r. o wydanie w trybie pilnym decyzji o wstrzymaniu budowy gazociągu. Wyższy Sąd Krajowy w Greifswaldzie nie zgodził się na tryb pilny ze względu na skomplikowaną materię. Pozew rozpatrywany będzie w normalnym trybie, co oznacza, że rozprawa może toczyć się latami. Tymczasem w maju 2018 rozpoczęły się w pobliżu Greifswaldu pierwsze prace przygotowawcze na lądzie.
Polska przeciwna
Projekt ułożenia kolejnego gazociągu przebiegającego równolegle do już istniejącego wywołuje poważne kontrowersje dyplomatyczne z Ukrainą, Polską i państwami nadbałtyckimi. Uważają one Nord Stream 2 za projekt geopolityczny, a nie biznesowy.
Rząd Niemiec popiera inwestycję, naciskając równocześnie na Rosję, by po uruchomieniu Nord Stream 2 nadal transportowała część gazu do Europy Zachodniej przez Ukrainę.


reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

LETNIA PROMOCJA
Zobacz także: