Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Nocny pociąg połączy Berlin, Wrocław, Kraków i Przemyśl

/13.07.2018/ Austriackie koleje ÖBB uruchomią od grudnia br. nocny pociąg relacji Berlin-Wrocław-Wiedeń. Pojedzie też do Krakowa i Przemyśla.
Austriacka spółka kolejowa ÖBB planuje wznowić od 9 grudnia br. nocne połączenie kolejowe relacji Berlin-Wiedeń, które zostało zlikwidowane w grudniu 2017 roku. O ile jednak obsługiwany przez węgierskie koleje „Metropol” jeździł w przeszłości przez Pragę, to austriacki „Nightjet” ÖBB pojedzie przez Wrocław, łącząc tym samym stolicę Dolnego Śląska z dwiema największymi niemieckojęzycznymi stolicami.
- Głównym powodem wybrania trasy przez Polskę był fakt, że udało nam się nawiązać współpracę z PKP Intercity, która pomoże nam przy organizacji tego pociągu, na przykład przez dostarczenie lokomotyw – powiedział DW rzecznik ÖBB Bernhard Rieder.
- Poza tym do tej pory nie mieliśmy bezpośredniego połączenia kolejowego Wiednia z Wrocławiem, to jest nowość – dodał Rieder. ÖBB ma już w ofercie nocne połączenia z Wiednia do Krakowa i Warszawy, a w ramach marki „Nightjet” łączy ono teraz ze sobą wiele miast w Europie Środkowej.
Reklama


Zmiana trendu?
Także między Berlinem i Wrocławiem będzie to pierwsze codzienne połączenie kolejowe. Teraz miasta łączy na szynach tylko "Pociąg do Kultury", który kursuje jedynie w soboty i niedziele.
Od zlikwidowania w grudniu 2016 roku pociągu „Jan Kiepura”, który łączył Warszawę z Brukselą, jedyne nocne połączenie kolejowe między Berlinem i Polską to jeżdżący dwa razy w tygodniu pociąg relacji Paryż-Moskwa rosyjskich kolei RŻD. Na trasie Berlin-Warszawa oraz Berlin-Kraków Deutsche Bahn wysyła autobus IC Bus - tańszy w obsłudze, ale dla wielu pasażerów mniej komfortowy.
Rekalma
Teraz dzięki pociągowi przez Wrocław połączenie ze stolicą Niemiec uzyskają także Kraków oraz Przemyśl. Do wyjeżdżającego z Berlina pociągu dołączone będą bowiem wagony PKP Intercity, które we Wrocławiu przeczepione będą do pociągu jadącego przez Kraków do Przemyśla. W drodze powrotnej we Wrocławiu doczepione będą do pociągu jadącego do Berlina. Inne wagony należące do kolei węgierskich w podobny sposób połączą Berlin z Budapesztem.reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

LETNIA PROMOCJA