Powrót

GOSPODARKA

Business Insider:  Polscy przedsiębiorcy coraz częściej zamykają swoje biznesy


Ostatnimi czasy coraz gorsze napływają informacje z polskiej gospodarki. Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja, że a gencja ratingowa Fitch obniżyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2024 r. do 2,2 proc. z 2,5 proc., a na 2025 r. podtrzymała 3,2 proc. – wynika z najnowszego raportu agencji. Fitch utrzymał obniżył prognozę inflacji na koniec 2025 r. do 3,0 proc. z 4,0 proc.

Business Insider pisze, że prowadzenie własnej działalności w Polsce staje się coraz trudniejsze. I nie tylko wspomniany ekonomiczny portal zauważa tą tendencje na polskim rynku. Pokazują to najnowsze dane, według których przedsiębiorcy rekordowo często zamykają swoje biznesy.Publikacja: 19.03.2024

Raport, którego ustalenia przytacza "Rzeczpospolita", ujawnia, że w 2023 r. dziennie znikało aż 550 firm. Business Insider pisze,że  obecny rok też nie zapowiada się optymistycznie pod tym względem. Dane z gospodarki pokazują, że bardzo często Polacy zamykają swoje biznesy. Skala tego zjawiska opisana została w raporcie, który również delikatne rzecz ujmując „nie napawa optymizmem” -czytamy. "Rzeczpospolita" pisała, że do końca br. liczba zawieszonych działalności może wzrosnąć do 220 tys.

"W ostatnich latach liczba jednoosobowych działalności gospodarczych rosła średnio o 2,5 proc. r./r., jednak ten rok zapowiada się na znacznie słabszy" ― czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Rząd podnosi VAT na produkty żywnościowe od 1 kwietnia. Ta decyzja nie tylko uderzy w konsumentów, ale też w niewielkie firmy. Jak twierdzą eksperci podniesienie Vatu przyczyni się do pogorszenia sytuacji ekonomicznych wielu firm, a to może mieć również spory wpływ na dodatkowy przyrost  zamykanych biznesów w Polsce.
Źródło: https://businessinsider.com.pl, Rzeczpospolita, obserwatorfinansowy.pl


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

reklama