Powrót

POLITYKA

Bundeswehra wykonała swoje pierwsze zrzuty pomocy do głodującej Strefy Gazy


Niemcy zrzucili pierwsze dostawy pomocy do Strefy Gazy. Kryzys humanitarny w Strefie Gazy narasta już dawno przerodził się już w kryzys głodowy. Ponad milion z ponad 2 milionów mieszkańców Strefy przebywa w i wokół miasta Rafah przy granicy z Egiptem po tym, jak uciekli z atakowanych przez Izrael terenów, głównie miasta Gaza. Wielu koczuje w obozach wokół Rafah. Brakuje podstawowych artykułów, w tym leków i żywności. Palestyńczycy, zwłaszcza dzieci, zaczynają umierać.  W sobotę Bundeswehra wykonała swoje pierwsze zrzuty pomocy do Strefy Gazy dla głosujących, wręcz umierających z głodu Palestyńczyków. Izrael celowo zablokował Strefę gazy, aby głodem zmusić Palestyńczyków do uległości. Skutkiem tej drastycznej, niehumanitarnej polityki jest katastrofa humanitarna. W sobotę Bundeswehra wykonała swoje pierwsze zrzuty pomocy do Strefy Gazy.Publikacja: 18.03.2024

Na jednym ze znanych portali czytamy: „Zaledwie 72 godziny po tym, jak minister obrony Boris Pistorius udzielił nam zgody, nasz samolot nr C130 zrzucił 4 tony pilnie potrzebnej żywności nad północną Strefą Gazy. Dostarczyliśmy dokładnie 4 palety z wysokości około 1000 metrów”.

O dołączeniu do akcji zrzutów pomocy dla Palestyńczyków niemiecki rząd poinformowało kilka dni temu. Dotąd loty takie realizowały za wiedzą Izraela Jordania, Egipt, USA, Francja i Belgia. „Mieszkańcom w Gazie brakuje najbardziej podstawowych artykułów pierwszej potrzeby. Chcemy mieć swój wkład, by zapewnić im dostęp do żywności i leków” – zapowiedział minister obrony Niemiec Boris Pistorius.

Misję obsługują dwa samoloty Bundeswehry C-130 Hercules, stacjonujące we Francji, z których każdy może przewieźć do 18 ton ładunku. Z uwagi na to, że już wcześniej  nad Strefą Gazy latali już piloci francuscy, to oni też udzielili Niemcom wskazówek, jak mają się zachować i czego nie robić.  Na dowód na to, że Francuzi mają też swój wkład w pomoc głodującym przez izraelskie represje Palestyńczykom jest wpis i zdjęcia. Na fotografiach widać, jak francuski żołnierz pomaga załadować ciężarówki z pomocą. „...ledwo wylądowaliśmy, a już wraz z naszymi ? FR towarzyszami ładujemy samolot na kolejny lot. Jutro dostarczymy artykuły spożywcze”- czytamy na stronie Team Luftwaffe na portalu społecznościowym. Ta współpraca niemiecko – francuska w pomocy Gazie przyniosła konkretne efekty w postaci tak bardzo potrzebnych produktów  dla Stefy Gazy.Źródło:  https://www.dw.com/pl,  https://twitter.com/Team_Luftwaffe, Frankfurter Allgemeine Zeitung,

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

reklama