Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
„Süddeutsche Zeitung”: Warszawa najbardziej tętniącym życiem miastem Europy

/06.07.2018/ Warszawa przypomina Berlin sprzed 10 lat i przyciąga coraz więcej młodych ludzi z całego świata - pisze „Süddeutsche Zeitung“.
„Plac zabaw dla młodych twórców, cyfrowych nomadów i weekendowych hedonistów, którzy chcą tanio mieszkać i dobrze się bawić” – tak opisuje Warszawę w czwartek (5.07.2018) wychodzący w Monachium dziennik „Süddeutsche Zeitung” na swoich stronach poświęconym podróżom. 
Z artykułu wyłania się obraz dynamicznego miasta, które bardzo zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat, nie tracąc przy tym swojego historycznego uroku. „Letnia wizyta w Warszawie to ciągła wymiana ciosów między historią i teraźniejszością”, pisze autor reportażu Christian Mayer.
Warszawiacy ciągną na świeże powietrze
Zdaniem autora latem rzuca się w oczy, jak chętnie Warszawiacy spędzają czas na świeżym powietrzu. Głównym miejscem do którego ciągną w weekendowe wieczory są nabrzeża Wisły z licznymi barami. Przykładem popularne miejsce spotkań Pomost 511, które „zapełnia się jeszcze przed zachodem słońca”.
Reklama
Otwarty w 2012 roku i królujący nad praską stroną Wisły nowy Stadion Narodowy symbolizuje zdaniem „Süddeutsche Zeitung" obraz nowej Warszawy i stanowi dla przyjezdnych drugi obok Pałacu Kultury i Nauki punkt orientacyjny w mieście.
„Historia spotyka high-tech"
Także teren byłej fabryki wódek „Koneser” na Pradze przyciąga swoją otwartością międzynarodowe firmy, choć luksusowe lofty dla hipsterów stoją w kontraście do otaczających fabrykę starych kamienic.
W „Koneserze” autor „SZ” poleca wizytę w muzeum wódki, które nazywa „hołdem dla narodowego trunku” Polaków. Przykłady starych toastów i reklam z lat siedemdziesiątych podchmielą jego zdaniem nawet tych, którzy nie zdecydują się na degustację alkoholu. Komplementowana jest też kuchnia położonej w pobliżu restauracji Zoni: „wzbogaciłaby gastronomicznie nawet Nowy Jork”.
„Stara Warszawa nie traci uroku”
„Süddeutsche" poświęca też uwagę „Warszawie ze starych pocztówek”. Autor opisuje zniszczone przez niemieckie wojska w czasie II wojny światowej Stare Miasto, którego odbudowa była „nadzwyczajnym architektonicznym, psychologicznym i ekonomicznym wysiłkiem warszawiaków”. Także Pałac Kultury i Nauki zyskuje dziś nowe oblicze dzięki otaczającym go nowoczesnym wieżowcom.
Autor poleca wizytę w muzeach, które pozwalają lepiej zrozumieć historię miasta. Sposób, w jaki Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” udaje się opowiedzieć skomplikowaną tysiącletnią historię Żydów w Polsce ocenia na „mały cud, także pod względem architektonicznym”. Jego zdaniem szczególnie niemieccy turyści powinni odwiedzić "Polin", by zobaczyć, w jakim stanie niemieckie wojska zostawiły Warszawę: „góry trupów i pola ruin”. Także Muzeum Powstania Warszawskiego opowiada tę historię „w patriotyczny sposób”.
Zobacz także:
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

LETNIA PROMOCJA