Powrót

GOSPODARKA

Wraca VAT na żywność. Jest teraz w sklepach drogo, a będzie jeszcze drożej!


To już nie jest pytanie czy, tylko które produkty zdrożeją i jak bardzo? Rząd Donalda Tuska zdecydował, że już  od 1 kwietnia 2024 r. stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe wraca do 5 proc. rzekomo inflacja jest w trendzie spadkowym, ale jakoś tego nie widać w sklepach.. jednak dla rządu jest to wystraszającą wymówką, aby „nie ma już potrzeby utrzymywać tego elementu wsparcia dla konsumentów - zauważa w komunikacie resort finansów”. Ta decyzja rząd Tuska o nieprzedłużeniu "zerowego" VAT na żywność  na pewno i to mocno wpłynie na ceny w sklepach.Publikacja: 12.03.2024

Po prostu konsumenci będą teraz więcej płacić, za podstawowe produkty żywnościowe ta podwyżka uderzy we wszystkich, zarówno w tych średnio – jak i mało zarabiających.

Przypomnijmy, że obniżona, "zerowa" stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązywała w Polsce od 1 lutego 2022 r. Jak przypomniało ministerstwo, została ona wprowadzona przy odczycie inflacji za styczeń 2022 r. na poziomie 9,2 proc. w ujęciu rocznym. 

Biznes.interia.pl pisze, że  proc. stawka VAT na żywność obowiązuje do 31 marca br. na wybrane produkty, tzw. podstawowe.


Od 1 kwietnia ceny tych produktów pójdą zatem w górę. Podwyżki obejmą m.in. te kategorie:

mięso i ryby (a także skorupiaki i mięczaki) oraz przetwory z nich;

mleko i produkty mleczarskie, a także jaja;

warzywa i owoce oraz ich przetwory;

orzechy jadalne;

miód naturalny;

jadalne tłuszcze zwierzęce i roślinne;

zboża i przetwory ze zbóż, w tym pieczywo i wyroby cukiernicze;

określone preparaty i mleko do żywienia niemowląt.

Decyzja Ministerstwa Finansów obecnego rządu oznacza wyższe ceny w sklepach. Ta decyzja zbiega się w czasie kiedy wiele firma ogłasza masowe zwolnienia pracowników. Wzrastające ceny żywności na pewno nie poprawią tej sytuacji. Jednym słowem komentarza nie dzieje się najlepiej w polskiej gospodarce, a podwyżki podstawowej żywności uderzą we wszystkich.


Źródło:  na https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-wraca-vat-na-zywnosc-ktore-produkty-zdrozeja-i-jak-bardzo,nId,7385158?fbclid=IwAR3wQj_kKFm9HTlsl_8yGC5rrp_CCPbfNnsujxivDm3tz6D506rOo 35COn0#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

reklama