Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Szef MSW grozi dymisją. Będą rozmowy z CDU

/02.07.2018/Horst Seehofer grozi rezygnacją ze stanowiska ministra spraw wewnętrznych Niemiec i szefa bawarskiej CSU. Jego groźba to skutek sporu z Angelą Merkel o kształt polityki migracyjnej.Z informacji agencyjnych kolportowanych w niedzielę (1.07.2018) wieczorem wynikało, że swoją decyzję minister obwieścił podczas narady zarządu CSU w Monachium, którą zwołano w trybie pilnym w związku z trwającym od tygodni sporem wokół polityki migracyjnej. Narada trwała ponad 10 godzin, a zgromadzeni wielokrotnie – jak podają agencje – krytycznie wypowiadali się na temat ustaleń ostatniego szczytu UE (28-29.06.2018) w sprawie migracji. Seehofer piastuje urząd ministra spraw wewnętrznych od 100 dni, zaś na czele CSU stoi od 2008 roku.
Na poniedziałek (2.07.2018) po południu zapowiedziane jest spotkanie kierownictwa obu siostrzanych chadeckich partii, CDU i CSU, które Seehofer określił mianem "pośredniego kroku", zanim sytuacja nie wyjaśniona zostanie do końca. 
Reklama
Długotrwały konflikt
Groźba dymisji ze strony Seehofera to skutek trwającego od tygodni kryzysu w koalicji rządzącej na temat polityki migracyjnej. Seehofer opowiadał się za wprowadzeniem kontroli na niemieckich granicach i odsyłaniem z nich uchodźców, którzy zostali już wcześniej zarejestrowani w którymś z krajów UE. Deklarował, że podejmie taką decyzję na własną rękę, nawet wbrew kanclerz Angeli Merkel.  
Merkel jest przeciwna działaniu krajów na własną rękę i woli szukać rozwiązania wspólnego europejskiego rozwiązania. W przeciwieństwie do Seehofera za krok naprzód uznała ustalenia brukselskiego szczytu, na którym uzgodniono tworzenie ośrodków dla uchodźców i wzmacnianie kontroli zewnętrznych granic UE. Merkel chce, by kraje UE stosowały się do zasady, wedle której uchodźca powinien być odesłany do kraju, w którym został zarejestrowany po raz pierwszy. Jednak kraje UE powinny o tym decydować wspólnie. Merkel jest przeciwna działaniom krajów na własną rękę, jak chciał to zrobić szef resortu spraw wewnętrznych.
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.