Powrót

GOSPODARKA

Business Insider: Załamanie w niemieckim przemyśle. Największy spadek od pierwszej fali pandemii


Znany ekonomiczny portal pisze, że niemiecka gospodarka jest w głębokim kryzysie.  Załamanie w niemieckim przemyśle. Największy spadek od pierwszej fali pandemii. Jeszcze niedawno Niemcy były gospodarczym motorem napędowym UE, a teraz ich gospodarka zwalnia, nie wytrzymuje konkurencji, słabo sobie radzi z  bańką na rynku nieruchomości. Powszechnie uważa się, że czas prosperity się dla Niemiec skończy. Niedawno taką też wygłosił redaktor naczelny polskiej sekcji Deutsche Welle. Dowodem na to jest fakt, iż zamówienia w niemieckim przemyśle spadły w styczniu o aż 11,3 proc. w porównaniu z grudniem. To największy szok od kwietnia 2020 r., kiedy w gospodarkę uderzały covidowe obostrzenia rządów – pisze businessinsider.com.pl .


Publikacja: 08.03.2024

Nie odkrywa też żadnej „Ameryki” twierdząc, iż takie spadki mocno odbiją się na polskich podwykonawcach niemieckich koncernów przemysłowych.  Od dawna mówi się o Polsce jako poddostawcach Niemiec. Mamy do czynienia z poważnymi negatywnymi trendami w gospodarce zachodniego sąsiada. Jak donoszą media o 11,3 proc. miesiąc do miesiąca, a o 6 proc. rok do roku spadły zamówienia w niemieckim przemyśle. Ekonomiści oczekiwali, że spadek wyniesie 6 proc. miesiąc do miesiąca. Te dane więc  są sporym rozczarowaniem, ale i palącą się czerwoną lampką dla rządzących Niemcami. Businessinsider.com.pl ostrzega, że to również bardzo złe dane dla polskiej gospodarki.


To w Polsce rozlokowane są zakłady produkcyjne, z których półproduktów korzysta potem niemiecki przemysł. Skoro oni mają mniej zamówień, to i te  zakłady u nas też też. Ekonomiczny portal pisze, że za tym mogą iść np. zwolnienia w polskich fabrykach. Przy takim powiązaniu, wręcz uzależnieniu od niemieckiej gospodarki  i od jej kondycji trudno zaprzeczyć tym obawom. Spadek wzrostu w styczniu jest  największym, miesięcznym spadkiem od kwietnia 2020 r., czyli od początku pandemii. Co jeszcze bardziej może niepokoić, jest znacznie większy od prognoz ekonomistów. Komentując tę  sytuację można rzec, że niestety sprawdzają się prognozy negatywne niektórych ekonomistów. Na łamach gazet wieszczyli oni, że Niemcy w "pętli upadku". Taka wizja wielu przeraża. Nie można jej jednak zupełnie zlekceważyć.

Źródło: http://businessinsider.com.pl/gospodarka/zalamanie-w-ni


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

reklama