Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Niemiecki biznes: Polska głównym parterem handlowym w Europie Wschodniej

/29.06.2018/Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej są motorem wzrostu gospodarczego w UE, a ich znaczenie dla Niemiec systematycznie rośnie. Niemiecki biznes, pomimo groźby sankcji, obstaje przy realizacji Nord Stream 2.
- Polska jest szalenie ważna dla niemieckiego handlu zagranicznego i chcemy, żeby tak było nadal – oświadczył w czwartek w Berlinie Philipp Haussmann, członek zarządu Komisji Wschodniej - Stowarzyszenia Europy Wschodniej Niemieckiej Gospodarki (OAOEV).
Duża dynamika wzrostu 
Haussmann wskazał na „wyjątkowo wysoką dynamikę rozwoju gospodarczego” w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, większą niż przeciętna dynamika dla całej Unii Europejskiej szacowana w tym roku na 2,3 proc. Zauważył jednocześnie, że niemiecka opinia publiczna „niestety nie honoruje w odpowiedni sposób tego zjawiska”. 
ReklamaSzacunki Komisji Europejskiej przewidują wzrost gospodarczy w tym regionie na poziomie od 3,1 proc. na Litwie do 4,3 proc. w Polsce. - Kraje środkowo-europejskie są „motorem wzrostu gospodarczego” w UE – podkreślił Haussmann. 
Z przekazanych dziennikarzom danych wynika, że w pierwszych czterech miesiącach tego roku obroty handlowe Niemiec z Polską i Węgrami wzrosły o 7,5 proc.
Grupa Wyszehradzka ważniejsza od Chin
- Relacje handlowe z krajami Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja) są tak intensywne, że wymiana handlowa z nimi jest aż o 98 mld euro wyższa niż z Chinami – podkreślił Haussmann.  W zeszłym roku obroty niemiecko-polskie wyniosły 111 mld euro, a niemiecko-czeskie 88 mld euro.
Członek zarządu OAOEV powiedział, że głównym problemem krajów z Europy Środkowo-Wschodniej jest „dramatyczny brak” fachowców.  Obniżenie wieku emerytalnego było jego zdaniem w tej sytuacji „poważnym błędem”.
Haussman powiedział, że niemiecki biznes „uważnie obserwuje rozwój sytuacji w dziedzinie praworządności” w Polsce i na Węgrzech.  - Na razie nie stwierdzamy dużego wpływu (kwestii praworządności) na politykę inwestycyjną niemieckich firm- ocenił.
W 2016 roku niemieckie firmy zainwestowały w Polsce 29 mld euro, za rok 2017 nie ma jeszcze danych.
Niepokój inwestorów
Haussmann zwrócił uwagę na „rosnące zaniepokojenie” inwestorów przypadkami „państwowych interwencji” w sektor gospodarki prywatnej. - Bliskie kontakty przedsiębiorstw z rządem wydają się odgrywać coraz większą rolę, co napawa nas niepokojem - powiedział.
„Pewne zaniepokojenie” wśród niemieckich inwestorów wywołały liczne reformy polityczno-socjalne rządu PiS, w tym podniesienie płacy minimalnej, podkreślił Haussmann. - Nie dostrzegamy na razie negatywnego wpływu na wymianę handlową i inwestycje, jednak wzrost niepokoju może w przyszłości doprowadzić do pogorszenia relacji - ostrzegł.
Handel z Rosją kuleje
W przeciwieństwie do dynamicznego rozwoju handlu z Europą Środkowo-Wschodnią, relacje gospodarcze z Rosją, po bardzo dobrym zeszłym roku, uległy w tym roku znacznemu osłabieniu, między innymi wskutek amerykańskich sankcji.
Od stycznia do kwietnia br. wymiana handlowa z Rosją wzrosła zaledwie o 2,5 proc., podczas gdy w ubiegłym roku wzrost wyniósł 20 proc. – Zeszłoroczna euforia minęła - powiedział szef dyrekcji OAOEV Michael Harms. 


reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Zobacz także:

Widok na Złote Tarasy (Warszawa)