Powrót

POLITYKA

Produkcja Tesli pod Berlinem zostaje wstrzymana – fabryka ewakuowana. Policja zakłada, że ​było to podpalenie – wśród podejrzanych protestujący ekolodzy!


We wtorek wczesnym rankiem niedaleko fabryki Tesli w Grünheide spłonął słup energetyczny. Ze wstępnych informacji wynika, że   policja przypuszcza, że   było to podpalenie. Nie jest jasne, kiedy produkcja będzie mogła zostać wznowiona – pisał Frankfurter Allgemeine Zeitung. Według innej niemieckiej gazety   „MAZ” policja zakłada, że   ogień został wzniecony umyślnie i złożono zgłoszenie o podpaleniu. Policja użyła helikoptera do monitorowania terenu, w powietrzu latał także dron należący do zakładu. Wśród podejrzanych protestujący przeciwko wycince drzew pod rozbudowie zakładów Tesli protestujący od kilku dni ekolodzy. Płonący słup energetyczny w Goßen-Neu Zittau (dzielnica Märkisch Oderland) w pobliżu Gigafabryki Tesli spowodował we wtorek poważną przerwę w dostawie prądu.


Publikacja: 05.03.2024

Jak rano poinformowała policja, około godziny 5:15 do pożaru wezwano straż pożarną, która przystąpiła do gaszenia pożaru. Jak donosi FAZ około godziny 4:50 rano doszło do głośnego wybuchu i podstacja Steinfurt w pobliżu fabryki Tesli zapaliła się, a następnie ogień rozprzestrzenił się na słup energetyczny. Rzecznik policji powiedział, że słup energetyczny prawdopodobnie stoi na polu. Miejsce pożaru znajduje się około dziesięciu kilometrów od fabryki Tesli. Według rzecznika ogień spowodował przerwę w dostawie prądu w okolicy. Jak poinformowała  dpa, ucierpiała także fabryka Tesli w Grünheide pod Berlinem, którą ewakuowano. Na około godzinę przed rozpoczęciem zmiany w zakładzie nastąpiła przerwa w dostawie prądu. Awaria była przyczyną nie działania  automatycznej kontroli wejścia.  W miarę kontynuowania działalności  Tesli podjęto wszelkie środki w celu zabezpieczenia zakładów produkcyjnych. Po konsultacjach z dostawcą energii elektrycznej  Tesla nie spodziewa się szybkiego wznowienia produkcji.

Jak już było mowa o tym wcześniej „MAZ”   niemiecka policja przypuszcza, że   ogień został wzniecony umyślnie. Akcja okazała się trudniejsza, niż oczekiwano: kiedy straż pożarna przybyła na miejsce, akcję trzeba było na krótko przerwać około godziny 6:40, a straż pożarna i policja miały nagle się wycofać. Akcję przejęła służba usuwania amunicji wybuchowej. Według  MAZ w pobliżu pożaru odkryto namiot należący do podejrzanych demonstrantów, były też dowody na to, że prawdopodobnie zakopano amunicję.

Władze początkowo unikały łączenia możliwego związku z protestami wokół fabryki Tesli. Przypomnijmy, że od czwartku około 80 do 100 działaczy na rzecz ochrony środowiska okupuje część lasu państwowego w Brandenburgii w pobliżu fabryki Tesli, którą firma kierowana przez amerykańskiego miliardera Elona Muska chce oczyścić w przypadku rozbudowy swojego terenu. Aktywiści zbudowali około dziesięciu kilkumetrowych domków na drzewie i ogłosili, że chcą wytrzymać tak długo, jak to możliwe, aby zapobiec wycince pod rozbudowę fabryki Tesli. Jak pisze FAZ w ankiecie obywatelskiej większość mieszkańców opowiedziała się przeciwko planom rozbudowy zakładu. Ekolodzy i inicjatywy obywatelskie sprzeciwiają się rozbudowie, także dlatego, że część terenu znajduje się na obszarze ochrony wód. Komentując można dodać, o ile przypuszczenia niemieckiej policji się potwierdzą, byłby to akt terroryzmu. Niczym bynajmniej nieusprawiedliwiony, tym bardziej rzekomą troską o drzewa. Sprawcy powinni zostać schwytani i osądzeni.


Źródło: https://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/unternehmen/tesla-produktion-in-gruenheide-steht-nach-stromausfall-still-fabrik-evakuiert-19564487.html


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

reklama