Powrót

POLITYKA

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” Izrael ponosi współodpowiedzialność za katastrofalną sytuację w Strefie Gazy


„Frankfurter Allgemeine Zeitung” („FAZ”) zwraca uwagę na bardzo trudną sytuację humanitarną w Strefie Gazy. Jest to prawdziwa katastrofa za którą odpowiada reżim w Izraelu „Dynamika w strefach wojennych, gdzie ciężko uzbrojeni żołnierze konfrontują się z cywilami, o których nie wiedzą, czy są wśród nich terroryści, jest z zewnątrz prawie niemożliwa do zrozumienia. Pewne jest jednak to, że rozegrał się ludzki dramat na skalę trudną do zniesienia” – pisze niemiecki dziennik. W opinii tej niemieckiej gazety nie jest ważne, ilu ludzi zginęło od izraelskich kul i czy zostały one wystrzelone pod wpływem paniki, czy z zamiarem celowego zabicia.


Publikacja: 04.03.2024

„Faktem jest, że sytuacja humanitarna na północy Strefy Gazy jest tak wyniszczająca, że tysiące ludzi plądruje konwoje z pomocą i ryzykuje życie w przepychankach, aby zdobyć worek mąki. Izrael ponosi współodpowiedzialność za tę sytuację, zwłaszcza że nie ma na miejscu żadnej innej siły, która mogłaby zapewnić porządek” – komentuje „FAZ”. Gazeta „Junge Welt” idzie jeszcze dalej. Mocno krytykuje postępowanie Izraela w Strefie Gazy. „Głębsze przyczyny (tej tragedii) to blokowanie i opóźnianie dostaw pomocy przez Izrael oraz ‘załamanie prawa i porządku', nad którym ubolewają rzecznicy ONZ. To Izrael systematycznie doprowadził do tego załamania, niszcząc całą infrastrukturę. Jest to główna część działań wojennych, które wciąż napotykają na zbyt mały skuteczny opór na całym świecie” – pisze opiniotwórczy niemiecki dziennik.


Fot. Zniszczone przez Izrael budynki w Strefie Gazy

Jest znacznie więcej krytycznych opinii w prasie naszego zachodniego sąsiada - bezwzględnego postępowania, wręcz terroru Izraela, jaki ten stosuje wobec ludności palestyńskiej w Strefie Gazy. Jedna pro izraelscy politycy udają, że nie ma problemu, że wszystkiemu winny jest tylko ten zły Hamas, a krwawy izraelski reżim to taki cacy... Hipokryzja i zakłamanie mainstreamu w sprawie potworności, jakich dopuszcza się Izrael w Strefie Gazy za które odpowiada Izrael, jak przyznają niemieckie gazety, jest temu przynajmniej współwinny – jest porażająca. Tragiczna samotność Palestyńczyków, zwłaszcza tych w Strefie Gazy jest po prostu faktem.źródło: Dw.de, Frankfurter Allgemeine Zeitung”,  „Junge Welt”,


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

reklama