Główna Redakcja Archiwum
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności  Jęśli tego nie akceptujsz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Artykuł o nienieckim stanowisku w sprawie misji na Ukrainie opublikował redakcja Deutsche Welle. Czytamy między innymi:

„– Podzielam stanowisko kanclerza Olafa Scholza, że taki pomysł obecnie nie wchodzi w rachubę –  powiedział Merz w środę wieczorem na spotkaniu w Berlinie z dziennikarzami ze Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej. (VAP). - Uważam, podobnie jak kanclerz, że to co proponuje Polska, byłoby nie misją pokojową, lecz przystąpieniem NATO do wojny - dodał przewodniczący CDU”.

Zdaniem Merza uzasadniona jest natomiast krytyczna dyskusja o tym, co można było zrobić, by zapobiec tej wojnie, w tym pytanie, czy NATO nie mogło „we właściwym czasie” zamknąć nad Ukrainą przestrzeni powietrznej.-Musimy omówić ten problem, gdy wojna w Ukrainie się skończy. Jak postąpimy w przypadku ataku Putina na Mołdawię? – mówił przewodniczący CDU. – Musimy to odpowiednio wcześnie przedyskutować – podkreślił szef CDU.

Niemcy odrzucają misję pokojową na Ukrainie

Co było obserwując politykę Niemiec wobec Rosji – Niemcy są przeciwko misji pokojowej na Ukrainie. Zarówno kanclerz Niemiec Olaf Scholz, jak i szef największej niemieckiej partii opozycyjnej Friedrich Merz są przeciwni proponowanej przez Polskę misji pokojowej NATO w Ukrainie. Szef CDU Friedrich Merz powiedział, że ma duży szacunek do polityków z Polski, Czech i Słowenii, którzy udali się pociągiem do Kijowa.  Oznajmił nawet, że nie bałby się takiej podróży, ale jako lider opozycji mógłby być oskarżony o szukanie poklasku.

POLITYKA

Przeciwko misji pokojowej NATO wypowiedział się kanclerz Scholz. Podczas debaty budżetowej w Bundestagu szef rządu powiedział, że słyszy głosy osób domagających się strefy zakazu lotów czy też wysłania do Ukrainy misji pokojowej NATO. – Chociaż przychodzi nam to ciężko, nie ulegniemy (presji) – oświadczył.  Kanclerz sugerował presję nie Rosji, ale państw, które domagały się udzielenia właśnie w takiej formie pomocy walczącej Ukrainie.

Lider CDU Friedrich Merz powiedział, że ma duży szacunek do polityków z Polski, Czech i Słowenii, którzy udali się pociągiem do Kijowa.  Oznajmił nawet, że nie bałby się takiej podróży, ale jako lider opozycji mógłby być oskarżony o szukanie poklasku.

Polska ma oficjalnie zgłosić 24 marca na specjalnym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli propozycję misji pokojowej NATO do Ukrainy. Projekt ma przedstawić rząd razem z prezydentem Andrzejem Dudą. Niemcy będą jednak tej propozycji przeciwni. Czy rzeczywiście lider CDU był gotów pojechać, czy tylko chce skorzystać na fali? Fakty są takie, że do dziś nie udał się z misją do Kijowa, chociaż jak sam twierdzi, chciał to zrobić.
Źródło: https://www.dw.com/pl/niemcy-rz%C4%85d-i-opozycja-odrzucaj%C4%85-misj%C4%99-pokojow%C4%85-w-ukrainie/a-61241764


reklama
reklama