Powrót

POLITYKA

Tysiące rolników protestuje w Brukseli przeciwko unijnej polityce rolnej


Polityka Unii Europejskie zarówno ta klimatyczna jak i rolna delikatnie mówiąc nie należą do najlepiej przemyślanych, a już tym bardziej prowadzonych przez notabli z Brukseli. Wyrazem niezadowolenia z polityki unijnych technokratów są protesty trwające o wielu miesięcy w wielu państwach UE. Setki traktorów wjechało do centrum Brukseli i do dzielnicy, gdzie dziś tj. w poniedziałek 26 litego 2024 roku, odbędzie się spotkanie ministrów rolnictwa państw członkowskich UE. Protest jest skierowany przeciwko polityce rolnej jaką prowadzi obecne kierownictwo Unii Europejskiej.  


Publikacja: 26.02.2024

Protestujący żądają wycofania się z umów z krajami spoza UE, które nie muszą spełniać norm unijnych, a konkurują na wspólnym europejskim rynku. To oznacza nierówną i niezbyt uczciwą konkurencję, do której przyczyniają się niespójne przepisy unii. Protestujący żądają godziwych wynagrodzeń i zmiany niezbyt udanej unijnej polityki rolnej. Rolnicy protestują przeciwko złej polityce tzw. Zielonego ładu. Czasami  wręcz absurdalne przepisy narzucanego przez radykalne skrzydło rządzących w UE tzw. zielonego ładu  będą powodować zbędne ogromne koszty, a co za tym idzie potężne straty.


Protestujący rolnicy, aby zwrócić uwagę na swój problem blokują Brukselę traktorami podczas spotkania ministrów. Ministrowie rolnictwa mieli debatować nad nowym zestawem propozycji UE mających złagodzić presję na rolników – w tym ograniczeniem kontroli gospodarstw rolnych i możliwością zwolnienia małych gospodarstw z niektórych norm środowiskowych. Jak donosi The Star,  w odpowiedzi na tygodnie protestów rolników UE osłabiła już niektóre elementy swojej sztandarowej polityki ochrony środowiska Zielonego Ładu. UE usunęła cel polegający na ograniczeniu emisji z rolnictwa ze swojego planu działania dotyczącego klimatu do roku 2040. Wycofała także ustawę mającą na celu ograniczenie pestycydów i opóźniła osiągnięcie przez rolników celu polegającego na pozostawieniu części odłogów w celu poprawy różnorodności biologicznej. Czy to wystarczy, już najbliższe dni, tygodnie, to pokażą.
Źródło: https://www.thestar.com.my/news/world/2024/02/26/protesting-farmers-jam-brussels-with-tractors-as-ministers-meet

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

reklama