Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Konsul Hans Jörg Neumann: Niemiecki patriotyzm powinien stać w opozycji do nacjonalizmu


/04.10.2019/Z okazji Dnia Jedności Niemiec w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu odbył się tej poświęcony bankiet. Do niemieckiej placówki zawitało sporo gości ze świata, polityki, gospodarki, nauki i kultury.  Podczas uroczystości  została zaprezentowana wystawa przygotowana wspólnie z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta „Od pokojowej rewolucji do niemieckiej jedności”, która od 6 listopada będzie pokazywana na ulicy Kuźniczej we Wrocławiu.
Przyjęcie uświetnił występ chóru Puellae Cantantes - Wrocław z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia we Wrocławiu pod dyrekcją Macieja Wojciechowskiego.
Mocnym punktem uroczystości było wystąpienie niemieckiego konsula Hansa Jörga Neumanna. Mówił on o wielu sprawach. Między innymi chwalił tych, którzy przyczynili się do upadku komunizmu i muru berlińskiego. Skierował słowa podziękowania również do
reklama

Polaków. Oznajmił, że zjednoczenie było ważne również z jego osobistej perspektywy. On jako dziecko w końcówce lat 50 tych XX wieku wraz z rodzicami uciekł z Berlina Wschodniego, pozostawiając za żelazną kurtyną wielu członków swojej rodziny. Dopiero po zjednoczeniu Niemiec były możliwe swobodne odwiedziny i kontakty. Konsul oznajmił, iż udało się pokojowo doprowadzić do obalenia muru i zjednoczenia Niemiec. Było to możliwe dzięki włączeniu w ten proces mocarstw, które sprawowały pieczę nad Niemcami po wojnie takich jak:USA Wielka Brytania,czy ZSRR, a potem Rosja. Wspomniał także o rozmowach z sąsiadami o zjednoczeniu, w tym kontekście wymienił również Polskę. Stwierdził, że 3 października  to pokojowe święto i dlatego nie ma organizowanych parad wojskowych. Mocno zaakcentował słowo „patriotyzm”. W jego opinii niemiecki patriotyzm powinien stać w opozycji do nacjonalizmu. W wystąpieniu niemieckiego dyplomaty nie zabrakło również życzeń kontynuowania dobrosąsiedzkich relacji.   

Fotografia: Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.