Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Tagesspiegel: Na Forum w Krynicy Polska i Węgry demonstrują pewność siebie
/10.09.2019/Polska i Węgry ofiarami zachodniej dominacji? To już przeszłość. W Krynicy oba kraje demonstrowały nową pewność siebie, domagając się większego wpływu na decyzje o przyszłości Unii Europejskiej – pisze „Tagesspiegel”.
„Polska, Węgry i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej  cierpią wskutek zachodnioeuropejskiej dominacji? To była ulubiona narracja narodowo-populistycznych rządów tych krajów w minionych latach. Podczas Forum Gospodarczego w Krynicy 2019 panował nowy, wyróżniający się pewnością siebie ton” – pisze Christoph von Marschall w internetowym wydaniu dziennika „Tagesspiegel”.
Autor zwraca uwagę na wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który na pytanie, czy Polska obawia się recesji  w Niemczech, odparł – „Nie. Nasza gospodarka jest co prawda ściśle powiązana z unijnym rynkiem wewnętrznym, ale nauczyliśmy się zabezpieczać przed negatywnymi wpływami”.
Polski wzrost niezależny od Niemiec
„Nawet gdy wzrost niemieckiej gospodarki spadnie do zera, to Polska będzie się rozwijała w tempie ok. czterech procent” – zaznaczył szef polskiego rządu. Zdaniem premiera decyzja o nieprzystępowaniu na razie do strefy euro czyni polską gospodarkę bardziej elastyczną.
reklamaMarschall przytacza wyliczenia węgierskiego ministra spraw zagranicznych Petera Szijarto, że wymiana handlowa czterech krajów Wyszehradu jest o 74 proc. większa od obrotów niemiecko-francuskich. Wzrost znaczenia gospodarczego uzasadniają jego zdaniem prawo do politycznego wpływu na decyzje w UE.
Polityczne ambicje
Polityczne ambicje Węgier i Polski  opierają się na twardych faktach – pisze Marschall. Zaznacza, że węgierski Fidesz powiększył w wyborach w 2018 roku swoją absolutną przewagę, a PiS ma duże szanse na podobny sukces w październikowych wyborach.
Autor cytuje anonimowego przedstawiciela polskiego rządu, który tłumaczył, że „co poniektórzy w Berlinie i Brukseli” liczyli na porażkę PiS, a teraz muszą zaakceptować, że „będą mieli z nami w kolejnych latach do czynienia”. 
Dyskusje podczas krynickiego forum odzwierciedlały oczekiwania Polaków i Węgrów, że w przyszłości UE będzie zwracała więcej uwagi na ich stanowisko w sprawach energii, polityki obronnej, ale także wobec Ukrainy i Rosji.
Marschall zwraca uwagę na silną reprezentację w Krynicy USA i Wielkiej Brytanii. Polacy i Bałtowie podkreślali, że Stany Zjednoczone są jedynymi solidnymi gwarantami ich bezpieczeństwa.  reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.