Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Niemcy zwróciły Włochom zrabowany obraz. "Sposób na wykradzenie duszy".Może warto skorzystać z ich przykładu?
/23.07.2019/ Dzieło holenderskiego malarza Jana van Huysuma przez lata uchodziło za zaginione. Teraz wróciło na swoje miejsce – do muzeum Uffizi we Florencji.
Florencka Galeria Uffizi odzyskała zrabowany w czasie drugiej wojny światowej obraz „Wazon z kwiatami” holenderskiego malarza Jana van Huysuma. Płótno zostało skradzione przez żołnierza Wehrmachtu. W ceremonii oddania obrazu uczestniczył minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.
Szef niemieckiej dyplomacji przekazał płótno na ręce włoskiego ministra spraw zagranicznych i włoskiego ministra kultury. – To szczęśliwe zakończenie długiej, przymusowej podróży. Miejsce tego obrazu jest tutaj – mówił niemiecki dyplomata. Włoski minister kultury Alberto Bonisoli mówił, że to historyczny dzień będący „wielkim sukcesem naszej dyplomacji kulturalnej”.
reklama

„Wazon z kwiatami” Huysuma został skradziony z magazynu Uffizi w 1944 roku przez żołnierza Wehrmachtu. Przez dziesięciolecia uchodził za zaginiony. Na jego ślad natknięto się dopiero w 1991 roku po tym jak rodzina żołnierza próbowała sprzedać obraz w domu aukcyjnym. Niemiecki MSZ i Federalny Urząd Kryminalny przez lata usiłowały doprowadzić do nieodpłatnego zwrócenia obrazu, co udało się dopiero w tym roku.
Płótno jest w dobrym stanie choć przez wiele lat przechowywane było bez odpowiedniego profesjonalnego nadzoru. Nie wiadomo jaka jest jego wartość. Van Huysum zaliczany jest jednak do najwybitniejszych malarzy pierwszej połowy XVIII wieku.
Minister Heiko Maas przetransportował zabezpieczony obraz w przedziale VIP samolotu rządowego. Następnie odbyło się uroczyste odsłonięcie. Włoski minister spraw zagranicznych Moavero Milanesi powiedział, że kradzież dzieł sztuki to „sposób na wykradzenie jakiemuś państwu jego duszy”.
Minister Maas podkreślił, że ponad 70 lat po zakończeniu wojny sprawa zwrotu zrabowanych dzieł sztuki wciąż nie jest zakończona. „I pokazuje jeszcze jedno – jak blisko obecnie współpracujemy”.

Źródło: Deutsche Welle: https://www.dw.com/pl/niemcy-zwr%C3%B3ci%C5%82y-w%C5%82ochom-zrabowany-obraz-spos%C3%B3b-na-wykradzenie-duszy/a-49654093

Komentarz: Ta sytuacja jest też pewną wskazówką dla Polski. Jak widać jest możliwy zwrot dzieł sztuki, a Niemcy znacznie więcej zrabowali ich Polsce niż Włochom. Odzyskiwanie od Niemiec zagrabionych dzieł sztuki nie jest łatwe, ale jak pokazuje włoski przykład możliwe. Trzeba tylko chcieć i zmobilizować siły do odzyskania skarbów polskiej kultury ciągle będących jeszcze w niemieckich rękach. Nierzadko ich sytujacja prawna jest niejasna, lub są bezprawie przetrzymywane przez stronę niemiecką.

reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.