Powrót

GOSPODARKA

Po niemieckim Siemensie kolejna firma produkująca wiatraki w poważnych tarapatach!


Po Siemensie kojenia firma związana z wiatrakami ma poważne kłopoty. Ostatnio biznes, który łączy się z produkcją wiatraków przeżywa poważne kłopoty. Duńska firma Orsted, który wspólnie z PGE ma zbudować farmę wiatrowe na Bałtyku, ma poważne problemy. Kierownictwo spółki przekazało informacje o wstrzymaniu wypłat dywidend do 2025 r. oraz cięciach w planie rozwoju energetyki odnawialnej. Pracę straci też 800 pracowników firmy.  Orsted to największa firma w branży offshore oraz jeden ze strategicznych partnerów PGE przy budowie farmy wiatrowej na Bałtyku.  Spółka wstrzyma wypłatę dywidend za lata 2023-2025. Poinformowano, że  zlikwidowanych zostało nawet 800 miejsc pracy i wycofa się z rynków w Norwegii, Hiszpanii i Portugalii.

Publikacja: 08.02.2024

"Financial Times" napisał, że  powodem tej sytuacji to m.in. zbyt agresywna ekspansja na amerykańskim rynku i niedoszacowanie kosztów z tym związanych. W efekcie konieczne są cięcia. W kolejnych krokach ogłoszonych w środę, Orsted obniżył swój cel w zakresie mocy energii odnawialnej do 2030 r. z 50 do 35-38 gigawatów. Firma planuje redukcję zatrudnienia o 800 etatów.


Wiadomo o poważnych kłopotach firmy Siemens związanych z produkcją i sprzedażą wiatraków. Próbowano mocno naciskać na Polskę, aby tutaj sprzedać część swojej produkcji, aby to ratowało finanse niemieckiej firmy. Firma Orsted to inny nieco przypadek. Ale i ona doświadcza obecnie bardzo poważnych problemów finansowych i strukturalnych. W Niemczech coraz częściej odchodzi się od stosowania tej technologii. Są znane przypadki likwidacji całych far wiatrakowych.  
Źródło: https://businessinsider.com.pl


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

reklama