Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Schaeuble, Morawiecki i Babisz w Dreźnie: apel o współpracę ponad granicami
/25.06.2019/Szef Bundestagu apelował w Dreźnie o zacieśnienie współpracy między Saksonią a Polską i Czechami, szczególnie na polu badań naukowych. Premierzy Mateusz Morawiecki i Andrej Babisz zapewniali o poparciu.
Przewodniczący niemieckiego parlamentu Wolfgang Schaeuble z okazji otwarcia Europejskiego Forum Nauki, Badań i Innowacji we wtorek w Dreźnie wezwał graniczące ze sobą Saksonię, Polskę i Czechy do zacieśnienie trójstronnej współpracy. – Największym sukcesem europejskiej integracji jest przezwyciężenie podziału Europy – mówił polityk CDU. Jak podkreślił, transgraniczna kooperacja ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Europy. Forum jest jego zdaniem sygnałem do regionalnej intensyfikacji relacji ponad granicami państw.
Środkowoeuropejski model współpracy?
– Regionom przygranicznym przypada szczególna rola w procesie zrastania się Europy i kształtowania przyszłości – mówił Schaeuble. Saksonia jest jego zdaniem „predestynowana” do roli pomostu między Niemcami a Europą Środkowo-Wschodnią. Te trzy obszary mogą stworzyć „modelowy region środkowoeuropejski” – „swoiste centrum”.
W swoim wystąpieniu niemiecki polityk nie szczędził gościom z Polski i Czech komplementów. – Cieszę się, że w osobach Andreja Babisza i Mateusza Morawieckiego spotykam nie tylko dwóch premierów, ale i dwóch dobrych przyjaciół z czasów, gdy byliśmy ministrami finansów – powiedział. Jak ujawnił premier Saksonii Michael Kretschmer, to właśnie Schaeuble był inicjatorem spotkania w Dreźnie, stolicy kraju związkowego Saksonia.
reklama

Schaeble przypomniał, że Polska i Czechy wstąpiły 15 lat temu do UE. -To największy sukces, UE stała się bardziej różnorodna, oczywiście wzrosła także ilość napięć, ale Wspólnota jest przez to bogatsza w ludzi, kulturę, zdolności i możliwości – wyliczał.
Zasługi Polski i Czech
Szef Bundestagu zwrócił uwagę na rolę Polski i Czech w obaleniu żelaznej kurtyny i przezwyciężeniu podziału Europy. – Minęło już 30 lat, ale my Niemcy nie zapomnieliśmy wkładu Polaków i Czechów do przywrócenia jedności Niemiec – podkreślił. Odpowiadając Schaeublemu, Morawiecki podkreślił, że Niemcy należą do najważniejszych partnerów politycznych i gospodarczych Polski. Wspomniał o współpracy w UE i NATO oraz o kooperacji transgranicznej.

Polsko-niemieckie partnerstwo dysponuje jego zdaniem solidną bazą pozwalającą na dalszy rozwój relacji dwustronnych. Morawiecki zaznaczył, że kraje Grupy Wyszehradzkiej czyli Polska, Czechy, Węgry i Słowacja są dla Niemiec głównym partnerem handlowym, przed Francją, Chinami czy USA.
Lewica i prawica niezadowolone
Nawiązując do niedawnych wyborów do Parlamentu Europejskiego, Morawiecki zwrócił uwagę, że duża część Europejczyków, zarówno lewica, jak i prawica, okazała rozczarowanie przyszłym kierunkiem Unii. Zadeklarował gotowość Polski do dialogu o przyszłości Unii. –Polska będzie odgrywała aktywną rolę w stawianiu czoła wyzwaniom – zapewniał. Polska jest jego zdaniem szczególnie zainteresowana europejskim rynkiem wewnętrznym, wolnością usług, cyfryzacją, obronnością, ochroną klimatu i rolą parlamentów narodowych.  
Morawiecki wskazywał na znaczenie transatlantyckich powiązań. – Polska jest proeuropejska i proamerykańska – podkreślił. Jego zdaniem to stanowisko podziela wiele krajów.
Europejska Dolina krzemowa
Zdaniem premiera RP Europa musi stać się liderem w badaniach naukowych. – Stworzymy europejskie Silicon Valley (Dolinę krzemową)” – powiedział Morawiecki.  Wśród udanych przykładów polsko-niemieckiej współpracy wymienił projekt europejskiej produkcji baterii samochodowych. W podobnym duchu wypowiadał się Babisz. On także podkreślał znaczenie wymiany handlowej w relacjach z Niemcami.
W organizowanym po raz pierwszy Europejskim Forum Nauki, Badań i Innowacyjności udział weźmie we wtorek kilkudziesięciu naukowców z Saksonii, Polski i Czech, którym Europejska Rada Badań (European Research Council) przyznała granty na badania.  W części dotyczącej ochrony zdrowia Polskę będzie reprezentować Magdalena Król.


reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.