Główna Redakcja Archiwum
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności  Jęśli tego nie akceptujsz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

(30.11.2021) Plac Dominikański i jego najbliższe okolice – to bardzo znane miejsce we Wrocławiu. Codziennie przemieszcza się tędy wiele tysięcy mieszkańców i przyjezdnych. Jednym ze znanych obiektów jest biurowiec PZU. Stary budynek został wyburzony, a ostatnio każdego dnia coraz bardziej “odsłania się” – nowy. Powstający biurowiec będzie miał 7 kondygnacji naziemnych oraz 3 podziemne z ponad 140 miejscami parkingowymi. Łączna powierzchnia biurowa wyniesie ponad 14 tys. mkw. Nowy obiekt będzie stanowił zamknięcie i uporządkowanie ostatniego niezabudowanego fragmentu skrzyżowania ulic Oławskiej i Piotra Skargi. Projekt uwzględnia również poszerzenie chodnika i stworzenie podcieni na całej długości elewacji

Nowe zastępuje stare...

Nowy biurowiec PZU, plac Dominikański, historia wyburzonego budynku

BUDYNKI - WROCŁAW

frontowej, co znacznie ma zwiększyć komfort osób czekających na pobliskim przystanku. Brązowa elewacja robi bardzo pozytywne wrażenie. Głównym projektantem biurowca, jest Artur Jasiński wraz ze współpracownikami z Biura Architektonicznego Artur Jasiński i Wspólnicy z Krakowa. Inwestycja ma zostać ukończona na wiosnę 2022 roku.

Dla przypomnienia dawny biurowiec PZU, który jeszcze kilka lat temu stał przy ul. Oławskiej 35 we Wrocławiu został zaprojektowany w Zakładzie Projektowania i Dokumentacji Architektonicznej Politechniki Wrocławskiej. Projekt nieistniejącego już budynku PZU powstał jeszcze w latach 60., XX wieku. Pierwotnie zakładano powstanie dwóch biurowców. Autorami projektu byli: prof. inż. Ryszard Natusiewicz, A. Skorupa, E. Nowakowski. Budowę zakończono w latach 70. Wykonawcą biurowca PZU było Przedsiębiorstwo Budownictwa Uprzemysłowionego we Wrocławiu.

W grudniu 2016 r. zapadła decyzja o rozbiórce budynku i budowie w jego miejscu nowego biurowca "Brama Oławska”. Jak już była mowa o tym powyżej obecnie w miejscu „starego” budowany jest nowy biurowiec PZU.  Już niebawem zobaczymy go w pełnej krasie.


reklama
Fot. Komentatoreuropa.pl
Zdjęcie główne, budowany biurowiec PZU. Widok listopad 2021. 
Zdjęcie dolne nieistniejący budynek PZU. Widok z 2016r.
reklama