Powrót

POLITYKA

Kolejny strajk w Niemczech. Tym razem lotniska!


Kolejny strajk na niemieckich lotniskach. W środę 7 lutego zaprotestuje personel naziemny Lufthansy. Po strajkach rolników, transportowców, kolejarzy teraz nadchodzi strajk na lotniskach. Niemcy wstrząsane są coraz częściej potężnymi, masowymi strajkami. Podróżujących czekają w Niemczech kolejne spore utrudnienia. Związek zawodowy Verdi wezwał personel naziemny Lufthansy do całodniowego strajku ostrzegawczego. Akcja protestacyjna rozpocznie się w środę 7 lutego o czwartej nad ranem i potrwa do czwartku rano. Strajk obejmie porty lotnicze we Frankfurcie nad Menem, w Monachium, Hamburgu, Berlinie oraz Düsseldorfie. Szacuje się, że może to będzie dotyczyć nawet aż 90 proc. lotów. 


Publikacja: 05.02.2024

Nie doszłoby do strajku, gdyby Lufthansa przyznała personelowi naziemnemu takie same podwyżki, jak innym grupom pracowników

Tłem akcji strajkowej są trwające w koncernie Lufthansa negocjacje płacowe dla około 25 tys. pracowników naziemnych.

Związkowcy krytykują w szczególności brak podwyżki płac przez pierwszych osiem miesięcy, 36-miesięczny okres obowiązywania umów zbiorowych i nieuwzględnienie wszystkich żądań pracowników. Związki domagają się podwyżki dla personelu naziemnego Lufthansy o co najmniej 500 euro miesięcznie.

Ponadto w całym koncernie pracownicy mają otrzymać premię z tytułu inflacji w wysokości 3000 euro.

Zapowiadany strajk Lufthansy wcale nie jest jedynym masowym protestem u naszego zachodniego sąsiada. Masowe strajki rolników, transportowców, kolejarzy mocną tąpnęły Niemcami. Pokazują jednocześnie to, że lewicowy rząd Olofa Scholza nie radzi sobie z rozwiązywaniem kłopotów społeczno - gospodarczych. Bardzo mocno się też miota. Strajki rolników wykazały, że ugnie się, kiedy zostanie przyparty do muru, ze swoich wcześniejszych często bzdurnych nowych opłat i obciążeń.Źródło: Dw.de, Frankfurter Allgemeine Zeitung.


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

reklama