Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Protest przeciwko Nord Stream 2. Aktywiści blokują budowę
/17.05.2019/ Niemieccy aktywiści zajęli w czwartek gazociąg EUGAL - odnogę Nord Stream 2 we Wrangelsberg w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.
Jak poinformował w czwartek rzecznik policji, grupa aktywistów wtargnęła we Wrangelsbergu w Meklemburgii-Pomorzu Przednim na teren budowy europejskiego gazociągu przyłączeniowego EUGAL. Aktywiści wczołgali się do rur gazociągu i wg policji „przypuszczalnie zaszli stosunkowo daleko w głąb”. Prawdopodobnie chodzi o pięcioosobową grupę ludzi.
Według zapewnień aktywistów  akcją pod hasłem „Zatkać Nord Stream 2” chcą oni doprowadzić do opóźnienia budowy gazociągu EUGAL, by zwrócić uwagą na szkody klimatyczne wynikające z transportu gazu ziemnego. Jest on ze względu na wysoką zawartość metanu bardziej szkodliwy niż dotąd przypuszczano. Ponadto zwiększenie dostaw gazu utrudni osiągnięcie celów założonych na konferencji klimatycznej w Paryżu.
reklama

Pierwsza nitka europejskiego gazociągu przyłączeniowego EUGAL ma połączyć na odcinku 484 km miejscowość Greifswald z granicą czeską i będzie gotowa do końca tego roku. Pozwoli ona słać do Niemiec 9,9 mld m sześciennych gazu rocznie. Druga nitka EUGAL  ma być oddana do użytku do 2020 r. 
Zwolennicy gazociągu Nord Stream 2 argumentują, że połączenie to jest konieczne, gdyż własna produkcja gazu ziemnego w Europie przy zapotrzebowaniu na dotychczasowym poziomie, wyraźnie spadnie do 2035 r. Natomiast krytycy podkreślają, że Nord Stream 2 jest zagrożeniem dla unijnego rynku wewnętrznego. Wiele krajów UE oraz USA są przeciwne projektowi.
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Czytaj także:

Spiegel o napaści na polskiego ambasadora w Izraelu