Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Zatwierdzono dla Ukrainy dostawy broni za 2,24 mld euro. Jednakże wysoka całkowita wartość eksportu niemieckiej broni wcale nie wynika z powodu Ukrainy. Bo nawet bez Ukrainy zatwierdzono eksport o wartości ponad 6 mld euro. Dla porównania: w ciągu 16 lat rządów Angeli Merkel granicę 6 miliardów przekroczono zaledwie razy.

O ile zakupy pogrążonej w wojnie niemieckiego uzbrojenia Ukrainy nikogo nie dziwią, o tyle drugie miejsce „w rankingu” odbiorców broni jest pewną sensacją. Dużym zaskoczeniem dla analityków rynku zbrojeniowego jest fakt, że Holandia zajęła  drugie miejsce na liście krajów, które otrzymały w tym roku niemiecką broń. Holendrzy zakpili broń u Niemców aż za  1,83 mld euro wyprzedzając nawet USA. To właśnie Stanu Zjednoczone uplasowały się na miejscu trzecim, ale mniej wydając niż Holendrzy. Z ogólnej wartości pozwoleń na wywóz 3,36 mld euro dotyczyło wywozu do krajów UE, 1,76 mld euro wywozu do krajów NATO lub równoważnych państw. 3,23 mld euro dotyczyło eksportu do tzw. krajów trzecich, z czego 2,49 mld euro to eksport do krajów rozwijających się.Źródło: Frankfurter Allgemeine Zeitung, Deutsche Welle


Niemcy eksportują broń na rekordowym poziomie, ale tak mniej niż rok wcześniej. Holandia wśród liderów odbiorców broni z Niemiec

(28.12.2022)W tym roku rząd Niemiec zezwolił na eksport broni za co najmniej 8,35 mld euro. To drugi najwyższy wynik w historii Republiki Federalnej Niemiec- jak donoszą media. W tym roku rząd w Berlinie zezwolił już na eksport niemieckiej  broni za co najmniej 8,35 mld euro. To jedna z najwyższych sum w historii Republiki Federalnej Niemiec. Tylko w ubiegłym roku wyeksportowano więcej broni – za 9,35 mld euro. Holandia liderem jeśli chodzi o zakupy borni z Niemiec.

GOSPODARKA

reklama
reklama