Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Komentarz: ostatnie dni Merkel?

/15.06.2018/ Jakie słowo dobrze opisuje to co dzieje się właśnie w Berlinie? Można już mówić o poważnym rządowym kryzysie. Być może to ostatnie dni kanclerz Angeli Merkel. KOMENTARZ
Prześledźmy spokojnie jeszcze raz to, co działo się wczoraj w Berlinie. Przez całą noc kanclerz i jej minister spraw wewnętrznych naradzali się w urzędzie kanclerskim. Ale nie byli w stanie dojść do porozumienia co do kształtu polityki azylowej. Następnie odbyły się osobne posiedzenia grup parlamentarnych CDU i CSU ( obie te partie mają wspólny klub parlamentarny) czemu towarzyszyło ogłoszone w nerwowej atmosferze zawieszenie obrad Bundestagu. To niesłychane, że te siostrzane partie obchodzą się ze sobą w taki sposób. W dodatku na posiedzeniu posłów CSU szef partii Horst Seehofer ogłasza, że w poniedziałek może zacząć działać na własną rękę. A dokładnie, że może zamknąć granice dla osób ubiegających się o azyl. Reakcja CSU? Jednomyślne poparcie. Partia nie chce wpuszczać do kraju tych, którzy w innym państwie Unii Europejskiej postawili już nogę na europejskiej ziemi, co dotyczy mniej więcej wszystkich uchodźców. Otwartym pozostaje pytanie, jak CSU chce to osiągnąć. Ale nie o to tu chodzi. Chodzi o Angelę Merkel i jej przyszłość na stanowisku kanclerza. I o to, czy powinna pozwolić na taki afront wobec siebie.
Reklama
KONKURS!


Merkel nie może tolerować samowoli Seehofera
Kanclerz nie chce bowiem samodzielnego niemieckiego działania w kryzysie migracyjnym, cały czas opowiada się za wspólnym rozwiązaniem z wszystkimi europejskimi partnerami. A przede wszystkim, chce lepiej chronić granice zewnętrzne Unii po to, aby granice wewnętrzne pozostały otwarte – tak jak obecnie. Porozumienia na poziomie europejskim jednak nie widać, a CSU nie chce dłużej na nie czekać.
Jakie możliwości pozostają? To kanclerz ma kompetencje ustalania ogólnych założeń polityki. Brzmi ładnie, ale trudno powiedzieć, czy Merkel jest w stanie zrobić z tego użytek. Kanclerz może zdymisjonować Seehofera, który nie zgadza się z nią w jednej z centralnych kwestii. To byłoby jednak koniec tego rządu. Merkel może też postawić w parlamencie wniosek o wotum zaufania. Tak czy inaczej, Merkel nie może tolerować tego, że Seehofer działa na własną rękę, bo wtedy rząd przestaje być jej rządem.
Rozliczenie z systemem Merkel
To często spotykany scenariusz w polityce: to co długo się kumuluje, wyładowuje się nagle, czasem w przeciągu godzin. CSU od początku była przeciwna polityce migracyjnej Merkel. Już w 2015 kiedy kanclerz wpuściła do Niemiec uchodźców, którzy dotarli do Węgier. Nawet wielu członków CDU, przy całej solidarności z Merkel, traci już cierpliwość. W swoich okręgach wyborczych widzą, jak małe jest poparcie dla liberalnej polityki kanclerz, którą i tak już wygładzono. Konflikt jest jednak szerszy niż sprawa uchodźców.


reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

UWAGA! KONKURS! DO WYGRANIA POWIEŚĆ PT „RENN BRESLAU MIASTO ZŁOTA
I MIŁOŚCI  WIĘCEJ