Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Końcowy raport Dyrekcji ds. Bezpieczeństwa Państwowego i Wywiadu (DSN) do wiedeńskiej prokuratury brzmi jak scenariusz nowej edycji filmu o Jamesie Bondzie „Pozdrowienia z Rosji”. Anatolij alias Alexandros, 39-letni obywatel Grecji o rosyjskich korzeniach, podejrzany jest o wspieranie „wywiadu na szkodę Austrii”. Grozi za to do pięciu lat więzienia.

Według informacji podanych przez MSW, 39-latek po odbyciu specjalnego przeszkolenia wojskowego w Rosji pracował dla rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Miał  pozostawać w kontakcie "z dyplomatami i funkcjonariuszami wywiadu z różnych krajów". Jak podkreśliło austriackie MSW, miał on także przebywać w Moskwie "na krótko przed oraz w trakcie inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę".

Jak podkreśliło ministerstwo, "podejrzany prawie nigdy w przeszłości nie był zatrudniony i z tego powodu otrzymuje w Austrii jedynie niskie świadczenia socjalne. Jednak w okresie od 2018 roku do początku 2022 był w stanie odbyć łącznie 65 podróży do innych krajów europejskich, a także do Rosji, Białorusi, Turcji i Gruzji oraz nabyć kilka nieruchomości w Wiedniu, Rosji i Grecji".

Do wymiany informacji wykorzystywał "konspiracyjne lokalizacje w Wiedniu". Jak ustalono, personel dyplomatyczny Federacji Rosyjskiej "pojawiał się w bliskiej odległości czasowej i lokalizacyjnej" wokół tych miejsc. Jak podają austriackie media podczas przeszukania nieruchomości podejrzanego zabezpieczono m.in. kombinezon saperski, a także telefony komórkowe, laptopy i tablety, na których zapisano łącznie ok. 10 mln plików, oraz inny sprzęt elektroniczny.

Co ciekawe Putina pomimo zdemaskowania nie został zatrzymany
i pozostaje na wolności. Pojawiły się spekulacje, że Austria nie chce zadrażnień z Moskwą - dlatego czeka z zatrzymaniem, aż sam się „ulotni”.
Źródło: https://www.krone.at/2885079


Agent Putina zdemaskowany w Wiedniu

(19.12.2022)Agent Putina schwytany w Wiedniu. To syn byłego rosyjskiego dyplomaty i szpiega został zdemaskowany przez austriacki kontrwywiad. To 39-letni obywatel Grecji rosyjskiego pochodzenia, który pracował dla rosyjskiego wywiadu GRU. Część zebranych informacji miała związek z działaniami Rosji na Ukrainie, a mężczyzna miał zarobić miliony - informuje portal dziennika "Kronen Zeitung". Operacja „007” Cobra w centrum Wiednia: Nasz kontrwywiad zdemaskował Anatolija, alias Alexandros, jako pracownika rosyjskich tajnych służb. Za informacje – w tym o wojnie na Ukrainie – zbierał miliony. Mówi się, że w Wiedniu przebywa łącznie 7000 międzynarodowych agentów – czytamy w najpopularniejszej austriackiej gazecie.

POLITYKA

reklama
reklama