POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Niemiecka prasa: Niemcy muszą sprzeciwić się Trumpowi


/11.05.2018/ Piątkowe (11.05.2018) wydania niemieckich dzienników komentują wycofanie się USA z umowy nuklearnej z Iranem. „Trudno sobie wyobrazić, że Europejczycy sami utrzymają porozumienie przy życiu“ - pisze FAZ.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) pisze, że porozumienie nuklearne z Iranem na dwa lata położyło kres nuklearnym ambicjom Iranu, ale nie jego strategicznemu poszerzaniu wpływów na Półwyspie Arabskim i agresywnej polityce wobec Izraela. (...) Co teraz? Trudno sobie wyobrazić, że Europejczycy sami utrzymają porozumienie przy życiu. Ich firmy będą się wystrzegać interesów z Iranem, kiedy grozić będą amerykańskie sankcje. Dlatego Macron zaproponował poszerzone porozumienie, które objęłoby także kwestie regionalne i irański program rakietowy. To byłoby rzeczywiście pożądane (...). Pożądane byłoby też dużo dobrej woli ze wszystkich stron – zwłaszcza w Waszyngtonie, Moskwie i Teheranie. Niestety rządzą tam nacjonaliści o wąskich horyzontach."

Reklama

Zobacz także: Długa- Lange- Łęg – historia pewnej dolnośląskiej miejscowości Łęg to wieś leżąca w gminie Jelcz-Laskowice w powiecie oławskim.


„Sueddeutsche Zeitung” podkreśla, że „Niemcy są zdane na system multilateralny, na otwarty świat. «Najpierw Ameryka» będzie ostatecznie końcem niemieckiego modelu biznesowego. Modelu, który nawiasem mówiąc, co rusz sprawdza się na świecie. Strategia, by państwom takim jak Iran w zamian za ustępstwa polityczne oferować współpracę gospodarczą, przynosi lepsze efekty niż konfrontacja, sankcje i eskalacja. I dlatego, że «zmiana przez handel» to formuła, która szczególnie odpowiada niemieckim zdolnościom i możliwościom, Niemcy muszą w końcu sprzeciwić się destrukcyjnemu Trumpowi."

„Działania Waszyngtonu nie zwiększą stabilności na Bliskim Wschodzie” – komentuje „Allgemeine Zeitung” z Moguncji. „Ale biadolenie rządów UE jest banalne. Wiara, że porozumienie zdyscyplinuje mułłów, a może nawet doprowadzi do bardziej liberalnej polityki wewnętrznej, okazała się mrzonką” – stwierdza dziennik.Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/prasa-niemcy-musz%C4%85-sprzeciwi%C4%87-si%C4%99-trumpowi/a-43734790