SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Krzyże w bawarskich urzędach. Symbol religii czy tożsamości?


/26.04.2018/ Od 1 czerwca w bawarskich urzędach zawisną krzyże. Mają symbolizować tożsamość i dziedzictwo kulturowe. To symbol religii i naruszenie neutralności państwa - wskazują krytycy.

Rząd krajowy Bawarii postanowił, że we wszystkich podległych mu urzędach będą przy wejściach wisieć krzyże jako symbol „tożsamości i dziedzictwa kulturowego Bawarii i Niemiec" – poinformował rząd krajowy w Monachium kierowany przez Markusa Soedera z Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU). W tym celu zostanie zmienionie rozporządzenie wprowadzające nowe przepisy od 1 czerwca br. „Krzyż jest podstawowym symbolem kulturowej tożsamości zachodniego świata chrześcijańskiego" – głosi uzasadnienie. Jak podkreślił premier Söder, krzyże nie będą znakami religijnymi, tylko „wyznaniem tożsamości i dziedzictwa kulturowego” Bawarii. Zapewnił, że krzyż nie jest naruszeniem wymogu neutralności.

Krzyż w siedzibie rządu

Chwilę później Soeder umieścił krucyfiks w holu wejściowym siedziby rządu krajowego w Monachium. Krzyż ten ma jednak charakter religijny – do 2008 r. wisiał w sali posiedzień rządu jako podarunek poprzedniego biskupa Monachium, kardynała Friedricha Wettera i został przez niego poświęcony.

Reklama














Zmiany w rozporządzeniu dotyczą tylko urzędów administracji krajowej, nie obejmują natomiast placówek federalnych czy samorządowych, które nie podlegają rządowi Bawari. Do tej pory wieszanie krzyży było obowiązkowe tylko w szkołach i salach sądowych. Spotyka się je także w innych bawarskich urzędach, gdzie zostały powieszone z własnej inicjatywy.

Symbol jedności i pojedniania

Decyzja bawarskiego rządu wywołuje różne reakcje. Popierają ją zwierzchnicy Kościoła katolickiego i organizacje kościelne jako „symbol jedności, pojednania, pokoju, braterstwa i solidarności”. – W międzywyznaniowym dialogu musimy rozmawiać o tym, że uznajemy tego jednego Boga, który nas łączy i wprowadza jedność – powiedział arcybiskup Bambergu Ludwig Schick. – Krzyż nie jest znakiem tożsamości żadnego kraju ani państwa – dodał.





źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/krzy%C5%BCe-w-bawarskich-urz%C4%99dach-symbol-religii-czy-to%C5%BCsamo%C5%9Bci/a-43533076


reklama
reklama
reklama

  „Miłość i wojna”

Spacer śladami Edwina Renna

Data spotkania: 26.04.2018

Godzina rozpoczęcia: 17.30.

Przewidywana godzina zakończenia: 19.00


Więcej informacji