POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Poroszenko krytykuje Nord Stream 2: „łapówka za lojalność” wobec Rosji


/10.04.2018/ Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przyjedzie we wtorek do Berlina. W przeddzień wizyty wytacza ciężkie działa przeciwko Nord Stream 2 i apeluje o poparcie przez Niemcy misji ONZ w Donbasie.

Niemieccy politycy i niemieckie firmy powinny dokładnie przemyśleć swój udział w tej inwestycji – powiedział Poroszenko w rozmowie w poniedziałek (9.04.18) z dziennikiem ekonomicznym „Handelsblatt”. Jak zaznaczył, Nord Stream 2 jest projektem czysto politycznym. "Przepraszam za mocne słowa, ale Nord Stream 2 jest polityczną łapówką za lojalność wobec Rosji, jest gospodarczą i ekonomiczną blokadą przeciwko Ukrainie, która poważnie nam zaszkodzi. Projekt nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego” – podkreślał Poroszenko. 

Prezydent Ukrainy spotka się we wtorek w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel i prezydentem Frankiem Walterem Steinmeierem. Będzie to jego pierwsza wizyta w stolicy Niemiec po powołaniu nowego niemieckiego rządu.Ukraińskie gazociągi tańsze i bezpieczne

Poroszenko zapewnił, że wykorzystanie do tranzytu gazu z Rosji do Europy istniejącej już ukraińskiej infrastruktury przesyłowej jest o wiele tańsze od budowy nowej magistrali. „Tę sieć, mającą pojemność do 100 mld metrów sześciennych rocznie, można łatwo i korzystnie finansowo zmodernizować” – podkreślił.   

Jego zdaniem Ukraina jest bezpiecznym krajem tranzytowym. „Robimy wszystko, co tylko możliwe, aby wykazać, że jesteśmy solidni” – podkreślił Poroszenko.

reklamaW wywiadzie dla „Handelsblatt” ukraiński zwrócił uwagę, że w umowie koalicyjnej nowego rządu Angeli Merkel jeden z podrozdziałów poświęcono Ukrainie, w tym misji ONZ w Donbasie. „To ważny symbol” – ocenił. „Potrzebujemy silnej i zjednoczonej UE, solidarnej z Ukrainą, a przede wszystkim misji błękitnych hełmów we wschodniej części kraju” – zaznaczył Poroszenko.
Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/poroszenko-krytykuje-nord-stream-2-%C5%82ap%C3%B3wka-za-lojalno%C5%9B%C4%87-wobec-rosji/a-43314128   zobacz także:    
      Hubska to nie Hubenstrasse (Lektor)    


 WIOSENNA PROMOCJA


Krzysztof Tokarz

“Renn Breslau miasto złota
i miłości”.

 

 Dowiedz się więcej