POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Frankfurter Rundschau i „Hannoversche Allgemeine Zeitung” o rozpaczy w Strefie Gazy


/04.04.2018/ Dziennik „Frankfurter Rundschau” napisał, że w sprawozdaniach ONZ od dłuższego czasu ostrzega się, że jeśli nic się nie zmieni, Strefa Gazy w 2020 r. przestanie nadawać się do zamieszkania. Problem ten zajął ponownie międzynarodową uwagę z powodu agresywnych starć, do jakich doszło w Wielki Piątek. Około 30 tys. Palestyńczyków ze Strefy Gazy zebrało się przy granicy z Izraelem w ramach akcji 'Wielki marsz powrotu'. Nie pomogły wezwania z obu stron. Konkretne projekty, jak budowa portu morskiego, funkcjonujących oczyszczalni ścieków, instalowanie, gdzie to tylko możliwe, paneli słonecznych do pozyskania energii byłyby prawdziwym wkładem w deeskalację sytuacji. „Trzeba skończyć z rygorystyczną blokadą izraelsko-egipską, aby mieszkańcy Strefy Gazy nie stracili wszelkiej nadziei.” - pisze niemiecki dziennik.

reklama



















Z kolei „Hannoversche Allgemeine Zeitung” uważa, że „Hamas nie posiada aktualnie żadnych opcji wojskowych, dlatego wspiera pokojowy 'Wielki marsz powrotu'. Mógłby go wykorzystać, gdyż pewni swego izraelscy stratedzy zdają się nie zauważać, że każdy zabity izraelską kulą Palestyńczyk jest na korzyść ekstremistów. W ten sposób niepokojące obrazy, na których snajperzy strzelają do stojących w piachu cywilów, są ostatecznie przejawem niemocy: Izrael nie ma odpowiedzi na pytanie, jak Izraelczycy i Palestyńczycy mogliby któregoś dnia godnie i w pokoju ze sobą żyć.”

Tragedia i smutny los wielu tysięcy ludzi w Strefie Gazy wydają się świat mało obchodzić.

Doprowadzeni do rozpaczy uciekają się do marszów. Na oczach świata rozgrywa się tam dramat. Obie niemieckie gazety jedynie dotykają niewielkiego ułamka problemów jakie tam występują. Znamienne i wiele mówiące jest zadanie z hamburskiego dziennika „Izrael nie ma odpowiedzi na pytanie, jak Izraelczycy i Palestyńczycy mogliby któregoś dnia godnie i w pokoju ze sobą żyć.” Ale niemiecka gazeta nie daje na te pytanie żadnej odpowiedzi.



źródła: „Frankfurter Rundschau”, „Hannoversche Allgemeine Zeitung”, dw.de