SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Hubska to nie Hubenstrasse


Aktualizacja: 03.04.2018

Data: 03.04.2018

Lokalizacja: Polska, woj. dolnośląskie, Wrocław, ulica Hubska



Z to kontynuacja serii „Z Edwinem Rennem”. Film opowiada o historii ulicy Hubskiej we Wrocławiu. O tym jaka była przed 1945 rokiem i jaka jest teraz. Pretekstem do opowieści jest akcja powieści „Renn Breslau miasto złota i miłości”. Uwaga konkurs! Wśród tych, którzy udostępnią ten film do 15.05.2018 roku. zostanie rozlosowana powieść „Renn Breslau miasto złota i miłości” z dedykacją autora i zakładką do książki ze specjalnej edycji. Zwycięzca zostanie ogłoszony w dniu 17 maja 2018 r.























I. Historia ulicy Hubskiej

Nazwa ulicy pochodzi od niegdysiejszej wsi Huby ( niemiecka nazwa Huben ) przyłączonej do miasta jeszcze w XIX wieku. Niemiecka nazwa ulicy Hubenstrasse. Po wojnie ta ulica  nosiła nazwę Pionierów Wrocławskich[1]. Zabudowania tej ulicy mocno ucierpiały w wyniku walk o Festung Breslau. Część z nich została spalona przez Niemców[ 2 ], a część została zniszczona w czasie walk o miasto.  


reklama





















II. Ul. Hubska obecnie


Ulica Hubska należy do to najważniejszych arterii wyprowadzających ruch centrum w kierunku wschodnim. Jadąc Hubską, a dalej Bardzką dojedziemy do południowo wschodnich granic miasta. Sama ulica Hubska posiada wiele skrzyżowań. Między innymi z ulicami: Bardzką, Piękną , Prudnicką, Św,. Jerzego, Przestrzenną, Lnianą, Glinianą, Dawida i Boczną.

Przy ul. Hubskiej znajduje się Browar Mieszczański. Hubską jeżdżą tramwaje. Jest wydzielony pas dla tramwajów i autobusów. Zwykle w godzinach szczytu panuje spory ruch i są bardzo często korki. Przez ulicę Hubska jeżdżą tramwaje linii: 31, 32 i 8. Następujące linie autobusowe kursują ulicą Hubską: 910, 325, 900 P, 110.  Przy tej ulicy usytuowana jest komenda wrocławskiej „drogówki”.






Źródła:

Krzysztof Tokarz, Renn Breslau miasto złota i miłości”, 2017

http://www.komentatoreuropa.pl/page1810.html

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów "Wratislaviae Amici  dolny-slask.org.pl"

Wikipedia.pl


  


reklama
reklama
reklama