POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Dietmar Woidke pozostanie koordynatorem ds. współpracy polsko-niemieckiej


/26.03.2018/ Premier Brandenburgii Dietmar Woidke koordynuje od czterech lat niemiecką współpracę z Polską. Polityk SPD zachował stanowisko w nowym rządzie Angeli Merkel i czeka na powołanie odpowiednika po polskiej stronie.

Woidke powiedział, że „bardzo chętnie” przyjął propozycję pozostania na stanowisko złożoną mu przez nowego ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa – podała w poniedziałek niemiecka prasa, w tym „Tagesspiegel” i „Sueddeutsche Zeitung”.

„Uważam, że moim zadaniem jest wspieranie dialogu między społeczeństwami obywatelskimi Polski i Niemiec, zbliżanie do siebie ludzi mieszkających po obu stronach Odry i Nysy oraz forsowanie konkretnych projektów poprawiających sytuację w regionach nadgranicznych” – powiedział, cytowany przez media, Woidke w niedzielę (25.03.18) w Poczdamie.

reklama
Wsparcie dla Przystanku Woodstock

Wśród projektów zasługujących na wsparcie wymienił niemiecko-polskie dni mediów oraz festiwal muzyczny Przystanek Woodstock. Premier Brandenburgii wyraził też satysfakcję z obietnicy złożonej przez niemieckie koleje Deutsche Bahn w sprawie elektryfikacji dwutorowego połączenia kolejowego między Berlinem a Szczecinem. Jego zdaniem, wkrótce powinno dojść do kolejnego spotkania na szczycie komunikacyjnym obu krajów.Polsko-niemiecka granica przepuszczalna

Odnosząc się do postulatów w sprawie zaostrzenia kontroli granicznych, Woidke powiedział, że granice powinny być bezpieczne, muszą jednak równocześnie pozostać „przepuszczalne”, aby biznes w regionie przygranicznym mógł się rozwijać i by mieszkańcy mogli się ze sobą kontaktować.

Jego zdaniem nie kontrole graniczne, lecz ścisła współpraca policji, wymiaru sprawiedliwości i policji wodnej jest gwarancją lepszego bezpieczeństwa.

Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/dietmar-woidke-pozostanie-koordynatorem-ds-wsp%C3%B3%C5%82pracy-polsko-niemieckiej/a-43126892


  zobacz także: