POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Zapowiedź zmian ws. polityki wobec uchodźców


/12.03.2018/ Przed podpisaniem umowy koalicyjnej i zaprzysiężeniem nowego rządu pojawiły się już głosy o planowanych zmianach w podejściu do uchodźców.

Desygnowany szef niemieckiego MSW Horst Seehofer zapowiedział na łamach niedzielnego (11.03.18) wydania hamburskiego "Bild am Zeitung" (BamS) przyspieszenie procedur azylowych i konsekwentne deportacje. Bawarczyk chce natychmiast po objęciu funkcji ministra spraw wewnętrznych zabrać się ze współpracownikami i podległymi instytucjami za opracowanie „centralnego planu operacyjnego, który umożliwi szybkie procedury azylowe i deportacje”.

Liczba deportacji musi znacznie wzrosnąć. Szczególnie w przypadku przestępców i osób stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Musimy działać bardziej stanowczo” - powiedział przyszły szef niemieckiego resortu spraw wewnętrznych, który w nowej odsłonie wielkiej koalicji przypadł bawarskiej CSU.

reklama
Były premier Bawarii Seehofer zapowiedział „zero tolerancji wobec przestępców”. Na łamach "Bild am Sonntag" podkreślał, że Niemcy chcą być ”otwartym na świat, liberalnym krajem”, ale „jeżeli chodzi o bezpieczeństwo obywateli, istnieje potrzeba silnego państwa”. „I o to zadbam” – zapewniał przyszły szef resortu spraw wewnętrznych Niemiec. Podał też kilka konkretów. Policja „otrzyma optymalne wyposażenie techniczne”. Ponadto w całych Niemczech, w miejscach szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa publicznego zostaną zainstalowane kamery monitoringu.
                  Pomnik pamięci ofiar UPA     


Szczególnie „zagrożona jest" – w opinii Seehofera - spójność społeczna w Niemczech. Dlatego przyszły szef MSW, w którego resorcie powstanie wydział ds. ojczyzny, chce powołać do życia „koalicję wartości”, jaka istnieje już w jego rodzinnej Bawarii. Składa się ona tam z przedstawicieli wyznań i Kościołów, sportu, organizacji pozarządowych, organizacji charytatywnych, fundacji i stowarzyszeń. Horst Seehofer podkreślał w BamS, że nie chodzi na tym forum o bawarskie stroje ludowe jak Dirndl czy skórzane spodnie, „ale o równość w warunkach życia we wszystkich regionach i spójność społeczną”.
Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/zapowied%C5%BA-zmian-ws-polityki-wobec-uchod%C5%BAc%C3%B3w/a-42927247


  zobacz także: