DOLNY ŚLĄSK KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA
reklama
reklama
reklama

Wystawa plenerowa o „Polakach w Breslau”


/08.03.2018/ Na styku ulicy Świdnickiej i wrocławskiego Rynku można zobaczyć plenerową wystawę poświęcona Polakom w Breslau. Jest tam ustawionych szereg tablic z informacjami o życiu Polaków w przedwojennych i wojennym Wrocławiu. Autorom wystawy chodzi o Polaków, którzy mieszkali przed II wojną światową w niemieckim Breslau. Na tablicach z informacjami po polsku i angielsku można się

sporo dowiedzieć o ludziach Polonii Wrocławskiej. Jest też tablica poświęcona  I Kongresu Związku Polaków, który odbył w Berlinie 6 marca 1938 r.  To wtedy uchwalono „Prawdy Polaków spod znaku Rodła”, które są wciąż bardzo aktualne do teraz i bardzo ważne. Wystawa nie tylko upamiętnia dawną Polonię Wrocławską, lecz można się co nieco dowiedzieć o Polakach mieszkających w tym mieście przed wojną. Dawna Polonia Wrocławska zasługuje na pamięć.

reklama

Na początku XX wieku na Dolnym Śląsku mieszkało ok. 100 tys. Polaków, a w samym Wrocławiu było ich 20 tys. W okresie międzywojennymi we Wrocławiu grupa Polaków zmalała do ok. 3 tys., ale Polonia była bardzo aktywna. Działała polska szkoła, drużyny harcerskie wydawano prasę po polsku. Dopiero władze hitlerowskie odebrały Polakom z Breslau prawa mniejszości narodowej i brutalnie stłamsiły jej życie społeczno kulturalne. Jak mówią Polacy z Breslau, nie tylko w czasie wojny, ale już przez wojną przyznawanie się w tym mieście do polskości było aktem odwagi. Mówienie po polsku na ulicach Breslau, groziło dużymi problemami.


Logo 120x60
13122016 zoio750x200 Image Banner 750 x 200
Zobacz także:


    Tajemnice Krupp Bertha Werke Cz II Dwa sekrety    
aparat Image Banner 120 x 600
www.czesci-samochodowe-online.pl