POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Lista chadeków w rządzie Angeli Merkel/26.02.2018/ Teraz to już pewne. Angela Merkel potwierdziła, jakich polityków widziałaby na czele ministerstw, które przypadły CDU w rozmowach koalicyjnych. Teraz socjaldemokraci muszą jeszcze zgodzić się na wielką koalicję.

Oto sześciu chadeckich polityków, którzy mają zasiąść w nowym gabinecie Angeli Merkel:

Peter Altmaier – ma przejąć resort gospodarki,

Helge Braun – będzie szefem Urzędu Kanclerskiego,

Anja Karliczek – pokieruje resortem edukacji i badań naukowych,

Julii Klöckner – przypadnie resort rolnictwa,

Ursula von der Leyen – pozostanie szefową niemieckiego MON,

Jens Spahn – będzie ministrem zdrowia, który przejmie po Hermannie Gröhe. Decydując się na Jensa Spahna, niemiecka kanclerz włącza do prac rządu jednego ze swych najważniejszych krytyków.

reklama

Niespodzianki? Nie zawsze

Do gabinetu Merkel nie wejdzie Thomas de Maizière z CDU, dotychczasowy szef MSW, ponieważ resort spraw wewnętrznych przypadł bawarskiej CSU.

To, że dotychczasowa minister ds. edukacji i badań naukowych Johanna Wanka nie zasiądzie w nowym rządzie, było wiadomo już wcześniej. Za to jej następczyni jest prawdziwą niespodzianką. Nazwisko 46-letniej Karliczek z Nadrenii Północnej-Westfalii nie było dotąd wymieniane w spekulacjach na temat przyszłych chadeckich ministrów w rządzie Merkel, chociaż w Bundestagu zasiada ona od 2013 r. i pełni w klubie parlamentarnym chadeków ważne funkcje administracyjne.


Kilka twarzy w nowym rządzie, jeśli dojdzie do jego powstania po zgodzie SPD na odnowienie wielkiej koalicji, nie jest nowych. Altmeier jest szefem Urzędu kanclerskiego i kieruje komisarycznie ministerstwem finansów, a Ursula von der Leyen pełni w ten sam sposób funkcję ministra obrony.

Decyzja o wyborze tych, a nie innych, polityków jest oceniana wewnątrz partii jako wkład do debaty o przyszłym kursie CDU. Czołowi politycy CDU i CSU domagali się w podczas tego weekendu obrania przez chadeków bardziej konserwatywnego kursu, aby odzyskać tradycyjny elektorat.

Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/lista-chadek%C3%B3w-w-rz%C4%85dzie-angeli-merkel/a-42737262


  ZOBACZ TAKŻE:  
  Tajemnica pałacu w Krobielowicach