GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Polskie firmy w Niemczech: zadowolone, ale jeszcze nieliczne


/21.02.2018/ Polskie firmy są zadowolone z obecności na rynku niemieckim, ale ich liczba i wartość zainwestowanego kapitału stanowią nadal niewielki ułamek zaangażowania niemieckiego biznesu w Polsce. Obroty handlowe rekordowe.

 - Niemiecko-polskie relacje gospodarcze są znakomite, a obie gospodarki mocno ze sobą splecione – ocenił w środę (14.02.2018) na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie wicedyrektor Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej Volker Treier.

Wzajemne obroty handlowe osiągnęły w roku 2017 wartość 110 mld euro, co oznacza wzrost o 9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim - powiedział Treier zaznaczając, że Polska awansowała z 12 miejsca w 2005 roku na miejsce 7 w roku ubiegłym wśród najważniejszych partnerów handlowych Niemiec.

Grupa Wyszehradzka ważniejsza niż Chiny

Wiceszef DIHK zwrócił uwagę, że z punktu widzenia niemieckiej gospodarki, cztery kraje Wyszehradu (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry) są jako miejsce inwestycji i produkcji „trochę ważniejsze” niż rynek chiński. 


reklama












Treier zwrócił uwagę na pozytywne zjawiska w polskiej gospodarce: nadwyżkę w handlu zagranicznym, deficyt budżetowy w granicach 3 proc. PKB oraz dług publiczny poniżej 60 proc. PKB. - Mówiąc o reformach Unii Europejskiej powinniśmy częściej spoglądać w kierunku wschodnim – zauważył niemiecki menedżer. Jego zdaniem rozważane przez Stany Zjednoczone cła na towary importowe zagrażają w równym stopniu Niemcom i Polsce. - Jesteśmy w tej samej sytuacji – zaznaczył.  


Dysproporcja po obu stronach Odry

Z danych DIHK wynika, że niemiecki kapitał zainwestował dotychczas w Polsce niemal 30 mld euro.  Na terenie Polski działa około 6,5 tys. niemieckich firm, które zatrudniają 340 tys. osób, a ich obroty wynoszą ponad 70 mld euro.

Szef Polsko-Niemieckiej Izby Handlowo-Przemysłowej Michael Kern poinformował, że na rynku niemieckim obecnych jest około 1000 polskich firm, które zatrudniają 10 tys. pracowników, a ich obroty sięgają 6,5 mld euro.  

Dwie trzecie (68,6 proc.) polskich podmiotów gospodarczych działających na rynku niemieckim ocenia bardzo dobrze lub dobrze swoją sytuację. Tylko 2,8 proc. firm jest niezadowolonych z obecności w Niemczech – wynika z sondażu przeprowadzonego przez polsko-niemiecką Izbę wśród polskich firm w Niemczech. 28,6 proc. ocenia swoją sytuację jako zadowalającą.














Za co firmy cenią Niemcy?

Polskie przedsiębiorstwa cenią sobie niemiecką infrastrukturę, dyscyplinę płacową, przewidywalność polityki gospodarczej i działalność administracji, w tym urzędów podatkowych.

37,1 proc. firm uczestniczących w sondażu uważa, że rok 2018 będzie lepszy dla niemieckiej gospodarki niż rok poprzedni. 57,1 proc. jest zdania, że sytuacja nie ulegnie zmianie, a 5,7 proc. obawia się pogorszenia. - 100 proc. pytanych oświadczyło, że ponownie wybrałoby Niemcy na miejsce inwestycji – podkreślił Kern.



Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/polskie-firmy-w-niemczech-zadowolone-ale-jeszcze-nieliczne/a-42589091


reklama
reklama
reklama
Banner 180x150
01: Christmas 2016 200x200
  Zobacz także:   
Wzgórze Partyzantów we Wrocławiu. Niegdyś chluba miasta, a dziś stan „przedzawałowy