POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Ambasador Niemiec w Warszawie Rolf Nikel:"Intencją hitlerowskich Niemiec było zamordowanie Żydów i Polaków oraz zniszczenie ich kultury


/12.02.2018/ Musimy wziąć za to pełną odpowiedzialność powiedział ambasador Niemiec w Warszawie Rolf Nikel udzielając  wywiadu dla "Rzeczpospolitej" .

"Intencją hitlerowskich Niemiec było zamordowanie Żydów i Polaków oraz zniszczenie ich kultury. Musimy wziąć za to pełną odpowiedzialność. Zbrodnie indywidualnych osób, które nie były Niemcami, tego nie zmieniają" - powiedział Rolf Nikel. Cytowany niemiecki dyplomata powiedział to samo co wcześniej minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel i potwierdziła to jeszcze sama kanclerz Angela Merkel.

reklama
Rolf Nikel mówiąc o rekompensatach wojennych i nawiązał do słów szefa MSZ Jacka Czaputowicza, że rząd niemiecki jest gotów o tym rozmawiać. Nikel oznajmił, że: "Mogę tylko powtórzyć deklarację naszego ministra spraw zagranicznych Sigmara Gabriela: sprawa reparacji jest prawnie i politycznie zamknięta. Nie jesteśmy natomiast przeciwni dyskusjom ekspertów w tej sprawie".

Na pytanie o to, czy dojdzie do szczytu Trójkąta Weimarskiego, powiedział: "Chcemy zdecydowanie zintensyfikować współpracę w ramach Trójkąta. To także jest zapisane w umowie koalicyjnej. Rzeczywiście, nie mieliśmy takiego szczytu od 2011 r. Ale jestem pewien, że się odbędzie".


Jak wskazał, nowo zawartą niemiecką umowę koalicyjną "należy rozumieć jako ofertę dla Polski i dla Francji współdziałania z nami na rzecz zjednoczonej Europy". "Będziemy teraz mieli bardzo intensywne i ważne rozmowy z Francją, jak pchnąć do przodu integrację. Potem inne kraje będą musiały się zdecydować, jak do tej niemiecko -francuskiej inicjatywy się odnieść powiedział niemiecki dyplomata dla polskiej gazety. O wywiadzie zrobiło się głośno i donoszą o nim inne polskie media.  Ta zapowiedź mariażu Niemców i Francuzów – po powstaniu nowego rządu w Berlinie – nie jest niczym nowym. Taką zapowiedź składali już wcześniej inni niemieccy politycy. Na pewno jednak ten niemiecki -francuski tandem nie wróży dobrze relacjom Warszawy  i Berlina. Mocno także wstrząśnie całą Unią Europejską.

Źródło: www.fakty.interia.pl,  www.rp.pl


Logo 120x60
11102016 Image Banner 336 x 280
  ZOBACZ TAKŻE   
0908film film_300px_600px_v2 Image Banner 300 x 600
nowe Image Banner 750 x 200