Główna Redakcja Archiwum
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności  Jęśli tego nie akceptujsz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

(27.11.2021) Niedawno miało miejsce spotkanie w restauracji IBERICO we Wrocławiu poświęcone powieści pod tytułem Renn Breslau miast złota i miłości. Była okazja aby porozmawiać o losach bohaterów powieści, a te były dość skomplikowane ze względu na okoliczności i czas, w jakim rozgrywa się akcja. Nie tylko dla ludzi końcówka II wojny światowej była trudna. Również dawny Breslau, a dzisiejszy Wrocław zapłacił ogromną cenę. Główny bohater powieści jest oficerem zajmującym się między innymi ukrywaniem skarbów III Rzeszy. Edwin Renn dowódcą wielu konwojów, które wożących różnego rodzaju dobra do tajnych skrytek Dzięki bohaterowi przemieszczamy się po wojennym Wrocławiu, ale także do takich miejscowościach jak Trzebnica, Oława,

O wojnie, o miłości, o skarbach, o wojennym Wrocławiu

Powieść „Renn Breslau miasto złota i miłości, spotkanie z autorem

LITERATURA

Jelcz-Laskowice, a nawet Kudowa Zdrój i zamek w Książu. Wśród pytań, jakie zadano w czasie środowego spotkania autorowi powieści było i takie: czy w schronie przeciwlotniczym na placu Strzegomskim Niemcy budowali bombę atomową. Pytanie było jak najbardziej zasadne, ponieważ i taki wątek pojawia się w powieści „Renn Breslau miasto złota i miłości”. Jednak było też wiele pytań o trudną miłość Niemca i Polki w czasie wojny. Znając historię, wiemy przecież że miłość w tamtych czasach niemieckiego oficera i młodej wojennej kobiety, samej określającej się Polką, nie mogła być bezproblemowa. I w rzeczywistości nie była, ale o tym można już doczytać na kartkach powieści. Jednak nawet w niezbyt sprzyjających czasach ludzie się w sobie zakochują i chcą być razem wbrew wszystkim i wszystkiemu. Co może być ciekawostką to fakt, iż spotkanie z autorem powieści Krzysztofem Tokarzem, odbywało się w miejscu, oddalonym zaledwie o kilkaset metrów od nieistniejącej kamienicy, w której działała do 1945 roku restauracja POMONA. To właśnie do POMONY główny bohater powieści zaprosił swoją polską wybrankę. Można powiedzieć, że dzięki temu spotkaniu historia zatoczyła koło. Autor powieści Krzysztof Tokarz starał się odpowiadać na wszystkie pytania gości, a spotkanie poprowadziła Sylwia Lasota. Dzięki uprzejmości jednego z wrocławskich kolekcjonerów, pojawiły się również adekwatne do klimatu powieści, rekwizyty w postaci repliki znanego niemieckiego karabinu „empi”, pistoletu, czapki niemieckiego oficera, a nawet oryginalnego niemieckiego hełmu.  

reklama
Fot. Komentatoreuropa.pl
Spotkanie z autorem  powieści pt. Renn Breslau miasto złota i miłości“
reklama
reklama