GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Fiasko niemieckiej polityki klimatycznej. Berlin liczy na Polskę


/29.01.2018/ Niemcy nie wywiązują się z nałożonych przez Unię Europejską zobowiązań w zakresie ochrony klimatu. Niewykluczone, że Berlin będzie musiał kupić certyfikaty emisji od Polski.

To, że Niemcy nie dotrzymają zobowiązań, wiadomo było już w zeszłym roku. Obecnie przyznają się do tego oficjalnie. Cel, by zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do 2020 r. o 40% w porównaniu z 1990 r. definitywnie nie zostanie osiągnięty. Szczególnie w ruchu drogowym, w rolnictwie i w ogrzewaniu budynków Niemcy pozostają daleko w tyle za oczekiwaniami.

W tych trzech obszarach Niemcy zobowiązały się w latach 2005-2020 obniżyć emisję gazów cieplarnianych o 14%. Pierwsze lata wyglądały obiecująco. Ale ostatnio emisje rosną. – Przygotowujemy się na to, by kupić prawa do emisji w innych krajach

reklama
członkowskich UE, które mają nadwyżki – oświadczył rzecznik ministerstwa ochrony środowiska w Berlinie. Możliwe, że nastąpi to już w 2019 r. W grę wchodzi Polska, Bułgaria lub Czechy.

Polska ze względu na węgiel jako główne źródło energii nie uchodzi za unijnego prymusa w zakresie ochrony klimatu. Jednak cele, do jakich się zobowiązała, zostały osiągnięte z nawiązką. Stąd Polska może sprzedać Niemcom prawa do emisji gazów w formie specjalnych certyfikatów. Dla Niemców nie pieniądze są jednak problemem, ale utrata wizerunku.

Organizacja ekologów WWF mówi o fatalnym sygnale pod adresem innych państw i utracie wiarygodności. – Bogate Niemcy stałyby się w ten sposób unijnym maruderem w zakresie polityki klimatycznej – oświadczył WWF. Ekspertka partii Zielonych ds. klimatu Lisa Badum twierdzi, że „fiaska niemieckiej polityki klimatycznej nie da się już dłużej ukryć”.

źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/fiasko-niemieckiej-polityki-klimatycznej-berlin-liczy-na-polsk%C4%99/a-42313061


reklama
reklama
reklama

Tu kupisz powieść

RENN

Breslau miasto złota i miłości”


KLIKNIJ

alternate_s_200x200
www.czesci-samochodowe-online.pl
11102016 Image Banner 336 x 280
nowe Image Banner 750 x 200