GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Nord Stream 2: wstępne pozwolenie na budowę


/13.12.2017/ Urząd w Meklemburgii-Pomorzu Przednim wydał pierwsze wstępne pozwolenie na budowę Nord Stream 2.

Urząd Górniczy w Stralsundzie (Meklemburgia-Pomorze Przednie) wydał pierwsze wstępne pozwolenie na budowę trasy gazociągu Nord Stream 2. Dotyczy ono budowy na szelfie kontynentalnym Niemiec. Spółka odpowiedzialna za realizację projektu uważa, że jest to pierwszy krok do rozpoczęcia budowy.

Brak jeszcze decyzji Federalnej Agencji Morskiej i Hydrografii oraz dalszego zezwolenia Urzędu Górniczego w Stralsundzie. Dotyczy to również norm środowiskowych, bo wpływ Nord Stream 2 na środowisko naturalne jest jednym z punktów krytyki tego projektu. Organizacja ekologiczna WWF chce zgłosić sprzeciw wobec wstępnego zezwolenia ze Stralsundu.

reklama

Niemcy na czele importerów gazu

Nord Stream 2, którym ma popłynąć 55 mld km sześciennych gazu rocznie jest kontrowersyjnie dyskutowany w UE. Polska, Ukraina i kraje bałtyckie sprzeciwiają się budowie gazociągu, wskazując na zbyt duże uzależnienie od Rosji. Nowy gazociąg ma prowadzić z Wyborgu w Rosji do Greifswaldu w Niemczech.

Szczególnie w Niemczech, gdzie gaz odgrywa ważną rolę przy przejściu na odnawialne źródła energii, zapotrzebowanie na surowiec jest duże. I może jeszcze rosnąć – wskazują eksperci niemieckiego Instytutu Geologii i Surowców (BGR) w najnowszym raporcie. – Już dzisiaj Niemcy są największym na świecie importerem gazu – mówi Harald Andruleit z BGR. Ponad jedna czwarta wszystkich dostaw gazu do Europy trafia na rynek niemiecki. Niemcy mają umowy na dostawy głównie z Rosją i państwami Zatoki Perskiej, ale i Norwegią czy Holandią.


Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/nord-stream-2-wst%C4%99pne-pozwolenie-na-budow%C4%99/a-41763873


reklama
reklama
reklama
01: Christmas 2016 200x200