Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Die Welt: Tusk oferuje „Flextension” - May prosi o odroczenie do czerwca

/05.04.2019/Podczas przeciągania liny w celu wyjścia z impasu Brexit przewodniczący Rady UE Donald Tusk proponuje flextension. Brytyjski premier Theresay May prosi o przedłużenie wyjścia UE do 30 czerwca. Oznacza to, że Wielka Brytania musiałaby wziąć udział w wyborach europejskich w maju.
Przewodniczący Rady Europy Donald Tusk zapronował okres „przedłużenia Brexitu” do jednego roku. „Jedynym rozsądnym wyjściem byłoby długie, ale elastyczne rozszerzenie” - powiedział w piątek Reuters starszy urzędnik UE. „Nazwałbym to flextension”.
Rozszerzenie kończy się automatycznie, gdy tylko umowa o wycofaniu zostanie przyjęta i ratyfikowana przez brytyjski parlament. „Nawet gdyby nie było to możliwe, Wielka Brytania miałaby jeszcze dość czasu, aby ponownie rozważyć swoją strategię Brexit  ” - powiedział przedstawiciel UE. „Wydaje się, że to dobry scenariusz dla obu stron”. Wcześniej BBC poinformowała również o takiej propozycji Tuska. Z kolei według niemieckiej agencji prasowej Tusk prosi o zmianę Brexitu o dwanaście miesięcy. Tusk chce zaproponować, aby pozostałe 27 krajów UE  potwierdziły ten pomysł. Takie
reklama
rozszerzenie  terminu oznacza, że   Wielka Brytania musiałaby wziąć udział w wyborach europejskich w maju. Wielka Brytania ma opuścić UE 12 kwietnia.  Sama premier Theresa May wysłała do UE list, w którym proponuje przedłużenie terminu Brexit do 30 czerwca. Jednocześnie Wielka Brytania przygotuje się do udziału w wyborach europejskich. Jeśli parlament brytyjski przed upływem tego okresu zgodzi się na porozumienie o wycofaniu, Brexit można zrobić wcześniej, oświadczyła szefowa brytyjskiego rządu.  May chce uniknąć chaotycznego Brexitu, przedłużając termin wyjścia z UE. Wielka Brytania musi powiadomić UE przed specjalnym szczytem Brexit o tym, jak zamierza opuścić UE. Obecnie rząd konserwatywnego premiera i opozycja laburzystów negocjują kompromis.
Słowem komentarza można rzec, że całą ta sytuacja związana z Brexitem podważa zaufanie do Unii Europejskiej. To całe przeciąganie liny obnaża słabość instytucjonalną i niemoc sprawczą najwyższych rangą urzędników UE. Nieważne czy to brak profesjonalizmu, namiętności czy tylko chęć odegrania się na Wielkiej Brytanii, ale cała ta sytuacja nie napawa optymizmem. Jedno jest pewne uderza w powagę i wiarygodność najwyższych urzędów UE.

Źródło: Die Welt
#Komentator, #komentatoreuropa, #tusk, #brexit
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Krzysztof Tokarz
„Renn Breslau miasto
złota i miłości“
Bonito.pl