Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Oprócz samego pomnika miejsce pamięci zwane Ehrenhain tworzyły geometrycznie nasadzone drzewa i krzewy oraz specjalnie ukształtowane otoczenie. Swoim kształtem miało to symbolizować miejsce germańskich zgromadzeń ludowych „Thingstätte”. Okrągła budowla wykonana była z cegły murarskiej, zdobiona okładziną granitową, z przodu znajdowała się tablica pamiątkowa i godło III Rzeszy, natomiast po bokach wmurowane były swastyki. W górnej części znajdowała się misa ze zniczem odpalanym w czasie różnych uroczystości. Co może budzić zdziwienie to fakt, iż pomnik po wojnie nie został zlikwidowany, ale stopniowo jednak był dewastowany. W roku 2004 rozpadającą się konstrukcję podmurowano, zakryto również miejsce, w którym znajdowała się swastyka.

Walka o Festung Breslau mocno przyczyniła się do znacznego zniszczenia terenów parku. Po ogłoszeniu przez Adolfa Hitlera Wrocławia twierdzą ciężar walk i linia frontu przesunęła się właśnie w rejon parku. Przebiegała ona przez południową część kompleksu parkowego. Na terenie Parku Wschodniego toczyły się zażarte walki pomiędzy Niemcami a nacierającą Armią Czerwoną. Po wojnie długo nie prowadzono żadnych prac renowacyjnych.

Obecnie park jest stale odnawiany. zajmuje powierzchnię ok. 32,5 ha w tym 0,15 ha to wody. Park Wschodni znajduje się we wschodniej części Wrocławia z wejściem od ulicy Krakowskiej w sąsiedztwie ogródków działkowych i osiedla Księże Małe.

Od strony południowej tereny zielone przecina rzeka Oława Górna, a od północnego wschodu koryto Oławy Dolnej. Północno-zachodnią granicę parku wytycza kanał, który łączy oba koryta rzeki. Na terenie parku wyznaczone są alejki spacerowe z rozmieszczonymi wzdłuż nich ławkami.

Park Wschodni stanowi miejsce rekreacji i wypoczynku dla wielu wrocławian. Poszczególne jego części posiadają różne klimaty i mają różnorodny charakter. Można tu spotkać miejsca bardzo mocno uporządkowane, z wyraźnie zaznaczonymi ścieżkami i z ławeczkami – a także część „dziką”, w której można poczuć namiastkę lasu.
Źródło: http://www.parki.org.pl, Wikipedia.pl

fot.Park Wschodni we Wrocławiu. pozostałość po pomniku zaprprojektowanym przez
Richarda Konawiarza, a pośwęconym SA. Widok z 2019 roku.

Park Wschodni we Wrocławiu z pomnikiem Richarda Konwiarza bojówek SA i festung w tle

(12.12.2022) Park Wschodni we Wrocławiu jest jednym z wielu terenów parkowych we Wrocławiu. Również nie należy do tych najbardziej znanych i rozpoznawalnych w stolicy Dolnego Śląska. Należy do parków krajobrazowych. Przed 1945 rokiem nosił nazwę Ostpark. Powstał w pierwszej połowie XIX w. Niegdyś na terenie parku znajdowała się kawiarnia z tarasem, boisko, place do gier, kąpielisko rzeczne i przystanie dla łódek. Po tych ostatnich do naszych czasów pozostały tylko kamienne schody. Ale park wschodni to też fragment nazistowskiej historii miasta. Do dziś istnieje częściowo zachowany pomnik nazistowski w Parku Wschodnim we Wrocławiu - pomnik Oddziałów Szturmowych (niem. SA-Ehrenmal). Pomnik poświęcony pamięci Oddziałów Szturmowych – SA był zaprojektowany przez znanego architekta, urbanistę i urzędnika Richarda Konwiarza w roku 1935. Pomnik poświęcony SA hucznie odsłonięto 27 czerwca 1937 roku. Stanowił centralny punkt miejsca pamięci tych hitlerowskich bojówek w Parku Wschodnim.

HISTORIA

reklama
reklama