ISSN 2299-
www.komentatoreuropa.pl
Oprócz samego pomnika miejsce pamięci zwane Ehrenhain tworzyły geometrycznie nasadzone drzewa i krzewy oraz specjalnie ukształtowane otoczenie. Swoim kształtem miało to symbolizować miejsce germańskich zgromadzeń ludowych „Thingstätte”. Okrągła budowla wykonana była z cegły murarskiej, zdobiona okładziną granitową, z przodu znajdowała się tablica pamiątkowa i godło III Rzeszy, natomiast po bokach wmurowane były swastyki. W górnej części znajdowała się misa ze zniczem odpalanym w czasie różnych uroczystości. Co może budzić zdziwienie to fakt, iż pomnik po wojnie nie został zlikwidowany, ale stopniowo jednak był dewastowany. W roku 2004 rozpadającą się konstrukcję podmurowano, zakryto również miejsce, w którym znajdowała się swastyka.
Walka o Festung Breslau mocno przyczyniła się do znacznego zniszczenia terenów parku. Po ogłoszeniu przez Adolfa Hitlera Wrocławia twierdzą ciężar walk i linia frontu przesunęła się właśnie w rejon parku. Przebiegała ona przez południową część kompleksu parkowego. Na terenie Parku Wschodniego toczyły się zażarte walki pomiędzy Niemcami a nacierającą Armią Czerwoną. Po wojnie długo nie prowadzono żadnych prac renowacyjnych.
Obecnie park jest stale odnawiany. zajmuje powierzchnię ok. 32,5 ha w tym 0,15 ha to wody. Park Wschodni znajduje się we wschodniej części Wrocławia z wejściem od ulicy Krakowskiej w sąsiedztwie ogródków działkowych i osiedla Księże Małe.
Od strony południowej tereny zielone przecina rzeka Oława Górna, a od północnego
wschodu koryto Oławy Dolnej. Północno-
Park Wschodni stanowi miejsce rekreacji i wypoczynku dla wielu wrocławian. Poszczególne jego części posiadają różne klimaty i mają różnorodny charakter. Można tu spotkać miejsca bardzo mocno uporządkowane, z wyraźnie zaznaczonymi ścieżkami i z ławeczkami – a także część „dziką”, w której można poczuć namiastkę lasu.
Źródło: http://www.parki.org.pl, Wikipedia.pl
Park Wschodni we Wrocławiu z pomnikiem Richarda Konwiarza bojówek SA i festung w tle
HISTORIA