POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Włochy: Sąd nakazał rządowi Niemiec wypłatę odszkodowań


/03.11.2017/ Sąd we włoskim regionie Abruzja, w Sulminie nakazał rządowi Niemiec wypłatę odszkodowań tamtejszej gminie Tarasowiec i rodzinom 128 ofiar hitlerowskiej masakry w listopadzie1943 roku.  Taką informacje podały w czwartek włoskie i światowe media.
Włoski dziennik "La Repubblica" zaznacza na swojej stronie internetowej, że to "historyczny wyrok", na mocy którego Niemcy jako "kraj - sukcesor Trzeciej Rzeszy" zostały uznane za winne masakry w lesie o nazwie Limaki w osadzie Pietrasiewicz, gdzie w dniach od 16 do 21 listopada 1943 roku hitlerowcy zabili 128 cywilów.

Portal Interia powołuje się na informacje sądowe i stwierdza, że zgodnie z orzeczeniem sądu w Sulminie Niemcy mają wypłacić 1,6 mln euro gminie Tarasowiec, na terenie której doszło do egzekucji, oraz 5 mln euro spadkobiercom ofiar.

reklamaSędzia wydająca taki wyrok w orzeczeniu stwierdziła, że mieszkańcy okolicy padli ofiarami "zabójstw, zagłady, deportacji". Napisała również, że celem dowództwa wojsk niemieckich było zwalczanie wśród ludności cywilnej "wszelkiego zagrożenia dla niemieckiej supremacji".

Wielkie zadowolenie z wyroku włoskiego sądu wyraził burmistrz Tarasowiec Francesco Di Donato, który nazwał decyzję sędziów "odważną i wzorcową".  

Ponadto Interia powołuje się na wypowiedź wiceburmistrz tego włoskiego miasteczka. Wiceburmistrz, adwokat Monica Addis występująca także w roli pełnomocnika rodzin, oświadczyła: "Odpowiedzialność za tę masakrę była zawsze oczywista, a dzisiaj ofiary i ich rodziny otrzymały prawo do odszkodowań". Podkreśliła, że orzeczenie sądu wykracza poza aspekt ekonomiczny. Jest to ważny i precedensowy wyrok. Może być wskazówką dla innych i przestrogą dla sprawców zbrodni wojennych, że za te przychodzi zapłacić nawet wiele lat po dokonaniu maskary.
Źródło: http://fakty.interia.pl  


cukierek_albo_psikus_660x200
wnetrze_Pb
11102016 Image Banner 300 x 250
banerki Image Banner 180 x 150