GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Szczyt Konsumencki w Bratysławie: „To samo opakowanie, ta sama zawartość”


/18.10.2017/ Podwójnymi standardami towarów sprzedawanych w „starych” i „nowych” państwach UE zajmuje się w piątek (13.10.2017) szczyt konsumencki w Bratysławie.

Gorszej jakości artykuły spożywcze, chemia gospodarcza i kosmetyki zachodniej produkcji; do tego za wyższą cenę – mieszkańcy państw Europy Środkowej i Wschodniej dawno już mają dość nabijania ich w butelkę. Głosy krytyki zmusiły w końcu Komisję Europejską do reakcji. Tematem produktów dwóch kategorii zajmują się w piątek (13.10.2017) na tzw. szczycie konsumenckim w Bratysławie przedstawiciele KE, ministrowie rolnictwa i gospodarki państw UE i stowarzyszeń konsumenckich.

To samo tylko opakowanie

Międzynarodowe koncerny sprzedają w tzw. „nowych” państwach unijnych poślednie produkty – brzmi zarzut. Dlatego cel obrad w Bratysławie jest jasny: „To samo opakowanie musi zawierać produkt tej samej jakości” – definiuje go Vera Jourova, unijna komisarz ds. sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płci.


reklama– Producenci wiedzą jak bardzo ufamy ich marce i wykorzystują to – skarży się urzędniczka bankowa Jana Holkov z Bratysławy. Różnice jakości i to znaczne dostrzega przede wszystkim w produktach spożywczych, kosmetykach i środkach piorących. Do tego towary te sprzedawane na Słowacji są droższe od tych samych towarów, które Jana Holkov kupuje po drugiej stronie granicy, w Austrii.

– Widzimy tę samą markę, którą znamy z reklam i dziwimy się, dlaczego pozornie ten sam produkt jest u nas gorszy – mówi Słowaczka. Od lat tylu mieszkańców Bratysławy jeździ po zakupy do sąsiadów, że jak grzyby po deszczu wyrastają w Austrii supermarkety i centra handlowe z obsługą mówiącą po słowacku.

Badania potwierdzają wrażenie konsumentów

Testy porównawcze przeprowadzane przez organizacje konsumenckie potwierdziły wrażenie odnoszone przez konsumentów. Poruszenie wywołało zwłaszcza badanie przeprowadzone w 2011 r. w ośmiu krajach UE.

Większość producentów piętnowanych towarów początkowo nie chciała o niczym słyszeć, inni uznali, że wyniki badań są nierzetelne. Sytuacja zaczęła się zmieniać w minionych miesiącach, przede wszystkim od chwili, kiedy inicjatywę przejęły państwa Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja i Węgry). Nierówne traktowanie konsumentów w UE uznały za sprawę wagi państwowej, rzecznikiem czwórki został premier Słowacji Robert Fico. Dlatego też właśnie Bratysława jest gospodarzem dzisiejszego szczytu.

Po stronie oburzonych konsumentów z Europy Środkowo-Wschodniej opowiedział się w międzyczasie także szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. – We wspólnej Europie nie ma miejsca na dwie kategorie konsumentów. Nie mogę zaakceptować, by ludziom w niektórych częściach Europy sprzedawano w tych samych opakowaniach produkty gorszej jakości – stwierdził Juncker w tegorocznym orędziu o stanie UE. Tym samym potwierdził to, co od miesięcy piętnował premier Fico, a wcześniej konsumenci.

Źródlo: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/szczyt-konsumencki-w-bratys%C5%82awie-to-samo-opakowanie-ta-sama-zawarto%C5%9B%C4%87/a-40937062reklama
reklama
reklama
750x200_Canvas_v4
banner16122016 160x600-colors-PL-CO Image Banner 160 x 600
Banner 180x150
01: Christmas 2016 200x200