POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Ponad 2 miliony głosów za niepodległością Katalonii, 844 osoby zostały ranne, w tym dwie znajdują się w ciężkim stanie.


/02.10.2017/Jak poinformowała Ineria.pl, w niepodległościowym referendum wzięło udział ok. 42,3 proc. z uprawnionych do głosowania 5,34 mln Katalończyków. Aż 90 proc. z 2,26 miliona osób biorących udział w głosowaniu opowiedziało się za niepodległością, zaledwie 8 proc. (176 tys. osób) było przeciw. Pozostałe głosy były nieważne, 15 tys. głosów jest wciąż liczonych.

Przeliczane karty do głosowania nie obejmują tych, które zostały skonfiskowane przez hiszpańską policję podczas brutalnych interwencji w lokalach wyborczych. Jak informują media podczas starć z policją co najmniej 844 osoby zostały ranne, w tym dwie znajdują się w ciężkim stanie. Rannych zostało też 33 policjantów.

Zgodnie przyjętym we wrześniu br. przez kataloński parlament Aktem Przejściowym, który został uznany za nielegalny przez hiszpański Trybunał Konstytucyjny, samodzielne ogłoszenie niepodległości przez Katalonię będzie mogło nastąpić w ciągu 48 godzin od ogłoszenia wyników.

Akt Przejściowy przewiduje, że w przypadku wygrania zwolenników odłączenia się od Hiszpanii obecny premier Katalonii Carles Puigdemont zostałby automatycznie prezydentem nowego kraju, a niebawem przeprowadzono by tam wybory parlamentarne. Deputowani mieliby rok na przyjęcie konstytucji Katalonii. Nowy parlament zadecydowałby też, czy stacjonujące tam wojska hiszpańskie miałyby opuścić terytorium nowego kraju.

reklama

Premier Katalonii Carles Puigdemont poinformował, że rząd, któremu przewodzi, "w najbliższych dniach przekaże do parlamentu" wyniki referendum, "by przystąpił do działania" zgodnie z określonym trybem postępowania.

Premier Katalonii powiedział, że po działaniach policji skierowanych przeciwko obywatelom, którzy zamierzali wziąć udział w referendum, "Unia Europejska nie może odwracać wzroku". Wręcz podkreślił, że sytuacja Katalonii "jest sprawa europejską". "Jesteśmy obywatelami Europy, których prawa i wolności są naruszane". Zaapelował, by Bruksela "szybko działała, aby utrzymać swój autorytet moralny". Komisja Europejska i Rada Europy nie mogą udawać, że nic się nie stało. Ciekawe czy tym razem zachowają się lepiej niż w trakcie Brexitu? Czy również popełnią te same błędu

Obecnie nikt nie jest w stanie przewidzieć, co się stanie, jeżeli katalońskie władze, zgodnie z zapowiedziami, opierając się na wynikach referendum, które Hiszpania próbowała storpedować,  przyjmą jego wyniki za podstawę do ogłoszenia niepodległości. Władze UE nie mogą udawać, że ta sprawa ich nie dotyczy.
Źródło: http://fakty.interia.pl

 


alternate_s_120x120
Banners - CPS commssion model nr 1 Image Banner 750 x 200
dni dd_160x600
0908muzyka muzyka_336px_280px Image Banner 336 x 280